Wąwóz Homole to jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w Pieninach. Znajduje się on na obszarze tzw. Małych Pienin, a wejście do niego ulokowane jest we wsi Jaworki. Wąwóz Homole został ukształtowany przez wody potoku Kamionka, który płynie jego dnem. Ściany wąwozu w niektórych miejscach sięgają choćby 120 metrów wysokości, co robi ogromne wrażenie na odwiedzających to miejsce turystach. Przez wąwóz prowadzi znakowany na kolor zielony szlak turystyczny, który wiedzie po licznych mostkach i schodkach. Wąwóz Homole ma długość ok. 800 metrów wysokości. Po jego przejściu możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin zaliczanego do Korony Gór Polski.
Wąwóz Homole- gdzie rozpocząć wędrówkę?
Wejście do Wąwozu Homole znajduje się na początku wsi Jaworki, która położona jest ok. 7 kilometrów na wschód od Szczawnicy. Z tej drugiej miejscowości dojeżdżają tutaj busy. jeżeli jednak podróżujecie własnym środkiem transportu, to w Jaworkach czeka na nas sporo parkingów. Największy ulokowano tuż przed miejscowością, a nieco mniejsze bliżej jej centrum. Parkingi są płatne.
Wejście do Wąwozu Homole znajduje się tuż przy głównej drodze przebiegającej przez wieś Jaworki. Z pewnością go nie przegapicie. Drogę prowadzącą do niego dodatkowo wskazują znaki zielonego szlaku, który przebiega przez dno wąwozu. Wstęp do Wąwozu Homole jest bezpłatny. Na jego początku znajduje się budka, w której można kupić pamiątki, a także przybić pieczątkę potwierdzającą wizytę w tym miejscu.
Wędrując przez Wąwóz Homole
Wąwóz Homole ma ok. 800 metrów długości, a jego pokonanie nie powinno zająć więcej niż ok. 30 minut spokojnego marszu. Chyba iż pochłoną Was malownicze widoki, niesamowite formacje skalne i pełne tajemnic legendy, to wówczas czas, jaki przyjdzie tu Wam spędzić, może nieco się wydłużyć. Mijamy budkę, w której można zakupić pamiątki, a do 2009 roku uiszczało się opłatę za wstęp. Od tego czasu wejście do Wąwozu Homole jest całkowicie bezpłatne.Wąwóz znajduje się poza terenem Pienińskiego Parku Narodowego, jednak objęty jest on ochroną jako rezerwat przyrody.
Dnem Wąwozu Homole płynie potok Kamionka, który tworzy liczne, niezwykle malownicze kaskady. Szlak, którym wędrujemy, prowadzi nie tylko wzdłuż niego, ale i często wymaga od nas przejścia przez mostki na drugi jego brzeg. W wąwozie czekają na nas także liczne schody, które stopniowo wyprowadzają nas do góry. Przemierzając Wąwóz Homole warto oczywiście również spoglądać do góry. Czekają tam na nas choćby 120-metrowe, potężne ściany wąwozu, które zbudowane są z białego i czerwonego wapienia krynoidowego. Czerwoną barwę zawdzięczają one zawartości żelaza. Wąwóz Homole jest również domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym tych podlegających ochronie. Spotkać tu można, m.in. sokolika, puchacza czy jaszczura plamistego, a wśród przedstawicieli świata flory również bogatą gamę porostów.
Wąwóz Homole jest także bogaty w liczne legendy. Po pierwsze to zasługa osób poszukujących przed laty na tym terenie skarbów. Znajdowały się tutaj zbójnickie kryjówki, wokół których narosło wiele podań i legend. Natomiast, na położonej w końcowej części wąwozu polanie, znajduje się formacja skalna zwana Kamiennymi Księgami. Według legendy zostały w niej zapisane losy ludzkości, włącznie z końcem świata. Tajemnice tą udało się poznać tylko jednej osobie- popowi z nieodległej wsi. Jednak, gdy to się stało, pan Bóg odebrał mu mowę, by nie mógł przekazać tych informacji dalej. Tuż obok Kamiennych Ksiąg znajdują się ławeczki ze stolikami, więc jest to idealne miejsce do tego, by zorganizować piknik, bądź odpocząć przed dalszą wędrówką.
Z Wąwozu Homole na Wysoką
Z Wąwozu Homole prowadzi najkrótszy szlak na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin. jeżeli zdecydujemy się na jej zdobycie, to spod Kamiennych Ksiąg czeka nas jeszcze ok. 90 minut wędrówki. Szlak prowadzi przez niezwykle malownicze tereny. Częściowo po otwartej hali, na której w okresie letnim można spotkać pasące się owce. Stąd pięknie widać pasmo Radziejowej oraz inne pienińskie szczyty. Końcowy odcinek szlaku na Wysoką jest dość stromy i wymaga od nas wykrzesania sporo sił. Warto, jednak się namęczyć, bo ze szczytu rozpościera się piękny widok na Tatry, Magurę Spiską oraz Pieniny adekwatne z Trzema Koronami.
Pełny opis szlaku na Wysoką znajdziesz pod linkiem:
Wysoka przez Wąwóz Homole
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!