Wardzia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Gruzji, które łączy historię, religię i spektakularną architekturę. Skalny klasztor, wykuty w piaskowcowych zboczach góry Eruszeli, oferuje niezapomniane widoki i wyjątkowe doświadczenie. To miejsce, które przenosi w czasie i pozwala poczuć magię średniowiecza w sercu Gruzji.
UWAGA! jeżeli wpiszesz w Google Maps „Vardzia”, to może się zdarzyć tak, iż wyznaczy pomiędzy Kutaisi a Tbilisi. Vardzia to miejscowość. Od razu wpisz te współrzędne: 41.3812, 43.2838 lub Vardzia Visitor Center.

Wardzia – skalne miasto w Gruzji: historia i tajemnice
Wardzia mogła pomieścić choćby 60 tysięcy osób, pełniąc rolę schronienia podczas najazdów. Chroniła ludność przez najazdami mongolskimi. Było tutaj aż 3000 komnat na 13 piętrach. Do skalnego miasta prowadziły ukryte podziemne tunele, które zapewniały bezpieczeństwo mieszkańcom. Prowadziły od strony rzeki o nazwie Kura.
Trzęsienie ziemi w 1283 roku zniszczyło 2/3 miasta, a liczba komnat zmniejszyła się do zaledwie 300, co miało ogromny wpływ na jego strukturę i funkcjonowanie. Wardzią opiekuje się teraz grupa mnichów, którzy dbają o to miejsce, prowadzą modlitwy i pomagają w konserwacji zabytku. Skalne miasto można zwiedzać, a my gorąco polecamy to zrobić – to wyjątkowe doświadczenie.

Budowa Wardzi: średniowieczna twierdza w skale
Wardzia nie jest zwykłym miastem – to cały kompleks wykutych w skale pomieszczeń, który powstał w XII wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1184 roku za panowania króla Jerzego III i zakończyła w 1213 roku za czasów jego córki, królowej Tamary. Było to w czasach, kiedy Gruzja przeżywała swój złoty wiek. Wardzia miała pełnić rolę zarówno twierdzy obronnej, jak i ośrodka religijnego, a także centrum administracyjnego regionu.
Co ciekawe, Wardzia była nie tylko twierdzą, ale także pełnoprawnym miastem z dobrze rozwiniętą infrastrukturą – istniał tu system irygacyjny, który pozwalał na uprawę roślin na tarasowych polach. To właśnie te innowacje sprawiały, iż miasto mogło funkcjonować w pełni autonomicznie przez długie lata.

Parking i dojazd do Wardzi – praktyczne informacje
Dojazd do Wardzi z Tbilisi zajmuje około 4 godzin. My jechaliśmy około godziny z Achalciche. Tam mieliśmy swój nocleg. My dojechaliśmy wynajętym samochodem, ale widzieliśmy też autobusy kursujące z Achalciche, a niektórzy turyści korzystają z Ubera, który dowozi na miejsce i czeka. Sporo razy przy różnych atrakcjach tak widzieliśmy. Najłatwiej dojechać samochodem.
Parking przy kasach biletowych jest bezpłatny. W pobliżu znajduje się również większy parking, który jest płatny
- Współrzędne parkingu: 41.3786, 43.2836.
Wardzia – godziny otwarcia kasy biletowej. Cennik biletów wstępu
Przyjechaliśmy na parking o 9:30. Wszystko było jeszcze zamknięte. Kasa otworzyła się dopiero chwilę po 10. Bilet wstępu kosztował 15 lari (około 20 zł). My płaciliśmy gotówką. Przy kasie skasowali nam bilety i mogliśmy wyruszyć w stronę Wardzi.
Na dole są jeszcze toalety. Te od przodu są płatne po 1 lari, ale za budynkiem są bezpłatne.

Zwiedzanie Wardzi: co warto zobaczyć?
Do skalnego miasta można dotrzeć na dwa sposoby – pieszo lub minivanem. Trasa piesza zajmuje 15 minut po asfalcie, natomiast przejazd minivanem kosztuje 2 lari za osobę. Bilet na busa kupujemy od razu w kasie przy biletach. Potem jedziemy na górę z kierowcą. My szliśmy pieszo.
Po 15 minutach mamy koniec asfaltu i rozpoczyna się skalne miasto. Tam mamy też ostatnie toalety, które są bezpłatne.

Wizyta w skalnym mieście
Zwiedzanie Wardzi zajmuje zwykle od 1 do 2 godzin. To zależy od tempa zwiedzania i liczby turystów. Trasa jest jednokierunkowa, ale można wrócić różnymi ścieżkami, co może sprawić, iż w niektórych miejscach będzie tłoczno
Na trasie jest sporo schodów, wąskich przejść i tajemniczych korytarzy. W kasie można wypożyczyć audioprzewodnik, który prowadzi po poszczególnych punktach, a jest ich kilkanaście. Na trasie mamy też świątynię, którą można nawiedzić. To właśnie tam znajdują się freski z XII i XIII wieku, przedstawiające postacie świętych, sceny biblijne oraz wizerunki królowej Tamary.
Chociaż świątynia jest czynna, zwiedzający muszą pamiętać o przestrzeganiu zasad ubioru – mężczyźni powinni mieć długie spodnie, a kobiety zakładać spódnice. Dodatkowo dostępne są chusty do wypożyczenia, które ułatwiają wstęp do świętej przestrzeni. Takie wymaganie obowiązuje tylko do świątyni. W pozostałych części nie ma żadnych wymagań dotyczących ubioru.
Od razu polecamy nasz film, który nagraliśmy w skalnym mieście.






Najciekawszy odcinek na trasie
Od świątyni rozpoczyna się najbardziej ekscytująca część zwiedzania. Prowadzi nas przez wąskie korytarze, gdzie musimy się schylać i pokonywać strome schody. Jest to prawdziwa podróż w czasie, która prowadzi do najbardziej zapierających dech w piersiach punktów widokowych. Kierujemy się za tymi tabliczkami od audioprzewodnika. Do kościoła nie wchodziliśmy, ponieważ akurat w środku trwała modlitwa mnichów.
Po drodze można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na dolinę rzeki Kury oraz okoliczne góry.





Czy warto tam pojechać?
Wardzia to coś więcej niż tylko atrakcja turystyczna – to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala poczuć historię i ducha średniowiecza na własnej skórze. Z pewnością pozostanie w Twojej pamięci na długo, a dla wszystkich, kto pragnie odkrywać nieznane zakątki świata, jest to obowiązkowy punkt na mapie podróży. W Gruzji warto zobaczyć Kanion Okatse, który znajduje się niedaleko Kutaisi.
Zobacz też film, w którym pokazaliśmy 10 miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji.


