Wakacje w górach: jak uniknąć niebezpieczeństw?

echo24.tv 2 dni temu

Przede wszystkim musimy zadbać o to, abyśmy odpowiednio zaplanowali wycieczkę, czyli wiedzieli, skąd i dokąd się poruszamy, jakim kolorem szlaku idziemy, jakie trudności są na tym szlaku oraz czy są one dostosowane do naszej wydolności — mówi Jacek Kieżun, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Przed wyruszeniem w góry należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, takie jak mapa, kompas, latarka, apteczka i ciepłe ubrania.

Podstawowym tematem bezpieczeństwa jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, czyli w upalne dni należy mieć czapkę, okulary oraz krem z filtrem. Również trzeba przygotować ciuchy w razie zmiany pogody, gdyż potrafi się ona dynamicznie zmienić w ciągu kilku lub kilkunastu minut i zaskoczyć. Tak iż warto zadbać o kurtkę przeciwdeszczową bądź wiatrówkę — mówi Mateusz Nakielski, ratownik, ochotnik GOPR w Karkonoszach.

Wypadki w górach zdarzają się regularnie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy więcej turystów wybiera się na górskie szlaki. Statystyki wskazują, iż każdego roku dochodzi do setek wypadków, z czego niektóre niestety kończą się tragicznie.

Obecnie w Grupie Karkonoskiej GOPR rocznie dochodzi do około 700 wypadków, więc porównujemy tę pracę tak samo, jak w straży pożarnej lub w pogotowiu ratunkowym, gdzie dzień zwykle wygląda tak, iż zdarzają się wypadki — od jednego do choćby kilkunastu dziennie. Możemy się znaleźć w miejscu, skąd gwałtownie nie będziemy mogli się ewakuować, o ile nie przewidzimy tego w odpowiedni sposób, ale możemy reagować i zminimalizować ewentualne skutki to znaczy, nie przebywać na przykład blisko potoków i elementów metalowych, stalowych tak jak łańcuchy oraz jakieś słupki. o ile jest tylko taka możliwość, należy ewakuować się do najbliższego schroniska, bądź zejść z wysokich szczytów lub grzbietów w doliny — mówi Jacek Kieżun, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Pamiętajmy, iż zdrowie i życie są najważniejsze. Dbając o bezpieczeństwo, możemy w pełni cieszyć się wakacyjnymi przygodami.

Przede wszystkim zachęcamy do tego, żeby przewidywać warunki pogodowe, zjawiska bardzo agresywne, takie jak burze i wyładowania atmosferyczne. o ile do tego będziemy przygotowani i odpowiednio reagowali na takie zagrożenia, to na pewno nic się nie zdarzy — dodaje Jacek Kieżun, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Pamiętajmy, aby również dbać o środowisko naturalne, nie zostawiać śmieci, nie zrywać roślin i nie hałasować, aby nie płoszyć dzikich zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału