Piękne, miękkie i zadbane pięty to marzenie niejednej osoby. By je urzeczywistnić, wykorzystujemy wiele różnych sposobów - umawiamy się na wizytę do podologa, kupujemy kremy, stosujemy domowe myki oraz sięgamy po pumeks. Dlaczego lepiej zrezygnować z ostatniego rozwiązania, tym bardziej stosowanego na mokro, czyli w trakcie brania kąpieli lub prysznica? Wyjaśniają specjaliści.
REKLAMA
Zobacz wideo Moisture sandwich - ta metoda podbija sieć, ale czy działa?
Od czego robią się twarde pięty? Na to uważaj
Pojawiające się zgrubienia na piętach, suchość oraz pękanie najczęściej spowodowane są dwoma czynnikami. Mowa o nieodpowiednim, zbyt ciasnym obuwiu oraz braku pielęgnacji. Choć zwykle dbamy o nie jedynie w okresie wiosennno-jesiennym, kiedy coraz częściej sięgamy po odkryte buty, warto wyrobić sobie nawyk i robić to przez cały rok. W przeciwnym wypadku może dojść choćby do bolesnych, piekących pęknięć.
stopy/miska vavlt / Getty Images/istock.com
Czy powinno się ścierać pięty? Eksperci nie mają wątpliwości
Chcąc pozbyć się zgrubień domowym sposobem, wiele osób decyduje się na użycie pumeksu. Tymczasem to prosta droga do zaognienia problemu. Jak na swojej stronie podologlodz.com.pl tłumaczy podolożka Martyna Kowalczyk, takie dzianie powoduje stymulację ścieranego naskórka do tego, aby jeszcze szybciej tworzył nowe komórki.
W efekcie skóra usunięta dzięki pumeksu będzie się bardzo gwałtownie odnawiać i jeszcze szybciej twardnieć
- przekonuje specjalistka.
Zobacz też: Żadne złote akcenty. To najmodniejsze paznokcie na święta. Na kolacji nikt nie oderwie od nich oczu
Tego samego zdania są eksperci z footmedica.pl, gdzie dodatkowo tłumaczą, iż mechaniczne złuszczanie stóp powinno być delikatne. Do tego w samym pumeksie często rozwijają się drobnoustroje (grzyby i bakterie), które potem wcieramy w skórę, często ją przy tym szarpiąc. Dlatego jeżeli już koniecznie chcesz skorzystać z podobnej metody, zdecyduj się na drobnoziarnistą tarkę papierową lub szklaną i stosuj ją nie częściej niż raz na miesiąc. Cytowana przez wp.pl podolożka Sylwia Purzyńska zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. Mianowicie: nie rób tego w trakcie kąpieli.
Zrogowacenia na podeszwie należy delikatnie zeszlifować na sucho, a nie na mokro. Najlepiej z pomocą tarki papierowej do stóp
- przekonuje.
Co zrobić, żeby mieć ładne pięty? Tak o nie zadbasz kompleksowo
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na zadbanie o stopy i usunięcie zrogowaciałego naskórka jest skorzystanie z pomocy sprawdzonego podologa. Oprócz tego regularnie stosuj odpowiednie kremy. Dobrze, aby w składzie miały mocznik, który zmiękczy skórę i ją wypielęgnuje. Możesz też wspomóc się domowymi sposobami, np. namaczaniem w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub aspiryny. Trzymaj tak stopy około 10-15 minut, po czym dokładnie je osusz, zrób domowy peeling (połącz wodę z cukrem lub wykorzystaj fusy po kawie), na koniec oczyść, jeszcze raz wytrzyj i wklep ulubiony krem. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.