W kujawsko-pomorskim leżą trzy uzdrowiska, wśród których najczęściej mówi się o Ciechocinku i Inowrocławiu. Mało jednak słyszy się o Wieńcu-Zdroju, który ukryty pośród sosnowego lasu oferuje relaks i wypoczynek w prawdziwej oazie ciszy i spokoju. To miejsce uchodzi za jedno z najbardziej urokliwych uzdrowisk w całej Polsce. Ma sporo do zaoferowania i to w dodatku w konkurencyjnych cenach.
Leży 6 km od Włocławka i zachwyca wodą młodości. Co warto wiedzieć o Wieńcu-Zdroju?
Wieniec-Zdrój to niewielka miejscowość położona na Kujawach, w powiecie włocławskim, zaledwie 6 km od Włocławka. To uzdrowisko z ponad 100-letnią tradycją może stanowić doskonałą alternatywę dla obleganego Ciechocinka, a także popularnych nadmorskich kurortów. To oaza ciszy i spokoju, która oferuje usługi sanatoryjne na najwyższym poziomie.
Historia tego miejsca sięga końca XIX wieku, kiedy to odkryto na tutejszych ziemiach, należących wówczas do Leopolda Kronenberga, złoża borowin, a także źródła naturalnych wód mineralnych. W 1923 roku ruszyła ich eksploatacja dla celów kuracyjnych i to zapoczątkowało uzdrowiskową historię tego miejsca, która trwa po dziś dzień.
Może cię zainteresować: To polskie uzdrowisko uznano za jedno z najpiękniejszych w Europie. Przyciąga turystów z wielu krajów
Czy warto jechać do sanatorium w Wieńcu-Zdroju? Odpoczynek jak nigdzie indziej
Wieniec-Zdrój poprzez swoją lokalizację pośród drzew wyróżnia się przede wszystkim swoim unikalnym mikroklimatem. Otoczenie lasów sosnowych i mieszanych oferuje powietrze wolne od zanieczyszczeń i ponadto bogate w olejki eteryczne. Miejsce to jest więc strzałem w dziesiątkę dla osób zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego, a także z osłabioną odpornością.
Za główne tworzywo uzdrowiskowe uchodzi jednak naturalna woda mineralna, która jest niezwykle cenna między innymi w leczeniu schorzeń jelit, dróg żółciowych, a także zaburzeń przemiany materii. Co więcej, tutejszą wodę uznaje się za wodę życia i młodości, a to za sprawą zawartości selenu, który określany jest pierwiastkiem urody. Okazuje się być również niezastąpiony w stanach wyczerpania i stresu, a także chcąc utrzymać dobrą elastyczność tkanek.
Ze względu na profil leczniczy uzdrowiska, Wieniec-Zdrój polecany jest dla osób zmagających się ze schorzeniami układu ruchu i krążenia, problemami neurologicznymi bądź chorobami przewodu pokarmowego. Kuracjuszom oferowane są liczne zabiegi uzdrowiskowe, a także kuracje pitne i balneologiczne, które realizowane są w zakładzie przyrodoleczniczym. A to wszystko dzieje się w zacisznym otoczeniu lasów, które pozwala zregenerować siły fizyczne, a także psychiczne.
Zobacz także: Nadmorskie uzdrowisko idealne na jesień i zimę. Dużo jodu, a ceny turnusów już od 800 zł
Co można zwiedzić w Wieńcu-Zdroju? Leśne spacery i seanse w tężni solankowej
Wieniec-Zdrój nie jest jak typowe uzdrowisko, gdyż nie posiada zabytkowej zabudowy willowej. Pomimo tego ma jednak sporo do zaoferowania. Na kuracjuszy czeka tu między innymi nowoczesna pijalnia wody, a także grota solna, która stanowi uzupełniającą ofertę zdrojowiska.
Oprócz zabiegów zdrowotnych Wieniec-Zdrój oferuje kuracjuszom interesujące aktywności. Park Zdrojowy, a także okoliczne lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku i nieśpiesznych spacerów czy też przejażdżek rowerowych. Bliskość względem Włocławka zachęca z kolei do poznania okolicznych atrakcji. Miasto to oferuje bowiem wiele ciekawych zabytków, które warto ujrzeć na własne oczy.
Powracając jednak do samego Wieńca-Zdroju, tutaj również można przyjemnie spędzić czas. W tej oazie ciszy i spokoju już końcem listopada ma zostać uruchomiona tężnia solankowa, która stanie się kolejną atrakcją zdrowotną tego miejsca. W połączeniu z długimi sanatoryjnymi tradycjami Wieńca-Zdroju, a także malowniczymi krajobrazami i unikalnym mikroklimatem, seanse w nowo oddanej tężni będą prawdziwą przyjemnością.
Zobacz też:
Mało znane uzdrowisko z bogatą ofertą leczniczą. W niej choćby terapia pszczołami
To najchętniej wybierany kierunek turystyczny 2024 r. Odwiedziło go prawie 50 mln turystów
To miasto zostało wykute w skale. Przyciąga turystów z całego świata