W tej wsi mieszkają rzadkie nietoperze. Jest jedną z najbardziej urokliwych w Polsce

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Henryk Bielamowicz - Wikipedia CC0


Jeśli szukacie spokojnego, cichego, ale i pięknego miejsca na jesienny urlop to mamy świetną propozycję. Dubne to niewielka małopolska wieś położona na terenie bajecznego Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych w Polsce i nic w tym dziwnego.
W Polsce jest wiele większych i mniejszych wsi, ale to właśnie małopolskie Dubne uchodzi za jedną z najbardziej urokliwych. Od listopada 1918 r. do stycznia 1920 r. miejscowość wchodziła w skład Ruskiej Ludowej Republiki Łemków. Co za tym idzie, do połowy XX w. wszyscy mieszkańcy byli Łemkami (Rusinami). Z kolei w 1939 r. całą społeczność stanowili Ukraińcy. Do Polski wieś przyłączono dopiero po II Wojnie Światowej, wówczas została zasiedlona przez Polaków.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Wieś Dubne jest jedną z najbardziej urokliwych. Jest tu też zabytkowy kościół
Według spisu ludności z 2022 r. Dubne liczy jedynie 40 mieszańców, jednak ma do zaoferowania naprawdę wiele. Znajduje się tu zabytkowa Cerkiew św. Michała Archanioła z 1863 roku, w tej chwili przemianowana na kościół rzymskokatolicki. Świątynia należy też do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Co istotne, wewnątrz można zobaczyć zachowane wyposażenie z XIX wieku, z czego najcenniejsza jest ikona "Ukrzyżowanie i złożenie Chrystusa do grobu".
W 2011 roku wyremontowano tamtejszy dach w ramach akcji "Program ochrony podkowca małego w Polsce" prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo... nietoperzom.


Poddasze cerkwi jest chronionym siedliskiem najrzadszych w Europie nietoperzy - podkowca małego oraz nocka orzęsionego


- czytamy na łamach visitmalopolska.pl.


Małopolskie Dubne to nie tylko kościół. Dawniej było tu przejście graniczne
O urokliwej wsi Dubne warto wiedzieć jeszcze jedną rzecz. A mianowicie, iż w okresie od 13 kwietnia 1960 r. do 24 maja 1985 r. znajdowało się tu przejście graniczne między Polską i ówczesną Czechosłowacją, a ściślej rzecz biorąc, miejscowością Obručné (współcześnie należącą do Słowacji).


Wieś Dubne - zdjęcia ilustracyjneOtwórz galerię
Dopuszczalny ruch graniczny osób i pojazdów był tu bardzo mały. Transportować można było tylko te rzeczy, które nie wymagały zezwolenia na wwóz lub przywóz oraz były zwolnione od cła i innych opłat. Ponadto przekraczanie w tym miejscu granicy wymagało posiadania przepustki - jednorazowej, stałej bądź gospodarczej. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału