W tej małopolskiej wsi przeniesiesz się w czasie. Kręcono tu "Ogniem i Mieczem" oraz "Janosika"

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. tiktok.com/@asia_jakubiec, kolaż Gazeta.pl


Polska skrywa wiele perełek, które nie są popularnymi kierunkami turystycznymi. A szkoda, bo znajdziemy w nich m.in. skanseny przybliżające odwiedzającym regionalne tradycje i historie. Takim muzeum może pochwalić się Zubrzyca Górna. Kręcono tam wiele produkcji filmowych.
Polskie wsie to prawdziwe skarbnice historii i kultury, gdzie czas płynie wolniej, a tradycje wciąż są żywe. Od malowniczych chałup po zabytkowe kościoły - oferują autentyczne doświadczenia, które pozwalają na odkrycie dawnych zwyczajów i rzemiosł. Stanowią idealne miejsca do poznania lokalnego dziedzictwa z dala od zgiełku miast, wśród natury.

REKLAMA







Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię



Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Muzeum otwarte w 1955 roku
Zubrzyca Górna to wieś położona w regionie Orawy, u stóp Babiej Góry. Charakteryzuje się tradycyjną zabudową i bogatym dziedzictwem kulturowym. Podróżniczka Asia Jakubek podzieliła się niedawno na TikToku historycznym skarbem tej miejscowości, jakim jest skansen.

Na terenie obiektu nagrywano wiele filmów i seriali jak np. "Ogniem i Mieczem", "Janosik"

- mówiła.







Aby wejść na teren muzeum, musimy zakupić bilet. Normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 15 zł. Będąc na miejscu dostajemy mapkę, na której znajdują się budynki, które można zwiedzić, np. stara apteka, szkoła, młyn i domostwa. Zwiedzanie powinno zająć nam 2-3 godziny. Skansen wyposażony jest także w małą salkę kinową oraz plac zabaw.


Zubrzyca to nie skansen. Wieś oferuje różne atrakcje na spokojny weekendowy wyjazd
Zubrzyca Górna, poza skansenem, oferuje dostęp do pięknych terenów rekreacyjnych, w tym szlaków turystycznych prowadzących w okolice Babiej Góry. Świetnie sprawdzą się na piesze wędrówki czy przejażdżki rowerem.



W okolicy można też odkryć tradycyjne gospodarstwa rolne oraz cieszyć się regionalną kuchnią. Znajduje się tam również zabytkowy, dziewiętnastowieczny kościół św. Michała wyróżniający się barokową architekturą. Nad prezbiterium wisi m.in. chorągiew z początku XVIII wieku. Do Zubrzycy Górnej warto pojechać szczególnie w sierpniu na Święto Borówki. Podczas tego wydarzenia organizowane są warsztaty rzemieślnicze, m.in. lepienia garnków, obróbki lnu, tworzenia ozdób z bibuły i haftowania. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału