Jak powstały Tatry? Dlaczego są takie wysokie? Jakie zwierzęta mieszkały w nich dawno temu i czy były to dinozaury? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć w nowej placówce edukacyjnej położonej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, tuż przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. W siedmiu salach umieszczono interaktywne wystawy, instalacje, prezentacje i eksponaty, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć dzieje naszej planety i samych Tatr. Uwagę najmłodszych przyciągnie z pewnością naturalnej wielkości dinozaur czy niedźwiedź jaskiniowy.
Podziemna atrakcja w Tatrach
Już samo wejście do Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia to interesująca przygoda. Całe centrum edukacyjne zostało bowiem umieszczone pod ziemią. Wymagał tego fakt, iż placówka powstała na terenie parku narodowego, a więc bryła budynku nie mogła zakłócać naturalnego widoku. To oznacza, iż wchodząc do wnętrza, trzeba się cieplej ubrać. Ale takie usytuowanie placówki ma ogromną zaletę – zwiedzanie TAPZ kończy się wyjściem w Tatry, po zwiedzaniu można więc od razu wyruszyć na szlak i podziwiać góry.
– Misją Tatrzańskiego Parku Narodowego jest nie tylko ochrona przyrody, ale także pomoc w jej zrozumieniu. Los natury bowiem nie zależy od garstki pracowników parków czy instytucji. Ocalić przyrodę możemy, tylko rozumiejąc ją, i tylko wspólnie. Fundamentem współczesnej ochrony jest nauka. ale naturę można tak naprawdę zrozumieć przy użyciu wyobraźni. A do tego potrzebna jest dobra opowieść. Nauka, opowieść, wspólnota – to wszystko znajdą Państwo w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia. To jednak nie cała opowieść, a zaledwie jej początek. Resztę dopowiedzą same Tatry – powiedział w komunikacie dla mediów Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Informacje praktyczne
Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia znajduje się w Kościelisku, niedaleko wejścia do TPN. Można tam dojechać komunikacją publiczną (przystanek Kościelisko Kiry) lub samochodem prywatnym (są parkingi). TAPZ będzie czynne od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 17, a od czerwca od godziny 8 do 18. Bilety można kupić przez internet (na stronie tpn.gov.pl) oraz na miejscu. Zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką edukatora i trwa 90 minut. Placówka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ceny biletów: normalny: 40 zł, ulgowy: 30 zł, grupowy: 25 zł/os. (grupa min. 15 osób), dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 20 zł/os.