Cieplice Śląskie-Zdrój to podgórska dzielnica Jeleniej Góry, położona u stóp Karkonoszy. Znana z leczniczych źródeł termalnych, od wieków przyciąga kuracjuszy, artystów i miłośników ciszy. Ale to nie tylko uzdrowisko - to również miejsce, gdzie historia splata się z naturą, a zabytki kryją opowieści warte bliższego poznania. Spacery po parkach, szlaki wśród gór i kawa w cieniu pałaców to codzienność, której trudno się oprzeć. Dlaczego właśnie ten zakątek Dolnego Śląska zostaje w sercu na dłużej niż niejeden egzotyczny wyjazd?
REKLAMA
Zobacz wideo Słupsk. Jedno z ciekawszych miast Pomorza. Co zobaczyć?
Cieplice Śląskie-Zdrój. Uzdrowisko ze starą duszą i ciekawą historią
To nie tylko najstarsze uzdrowisko w Polsce, ale także miejsce, gdzie historia miesza się z legendą, a para unosząca się nad gorącymi źródłami zdaje się opowiadać własną, niekończącą się opowieść. Jedna z miejscowych legend głosi, iż to chore jelenie jako pierwsze odkryły cudowną moc wód. Po kąpieli w gorącym źródle odzyskały siły, ku zdumieniu miejscowych myśliwych. Tak narodziła się sława cieplickich zdrojów, które z czasem przyciągnęły nie tylko zwierzęta, ale i ludzi - najpierw okolicznych mieszkańców, a potem możnych z całej Europy.
Pierwsze pisemne wzmianki o leczniczych wodach pochodzą z XIII wieku, a już w XIV wieku cystersi wznieśli tu klasztor i założyli szpital, przekształcając niepozorną osadę w prężnie działające centrum leczenia. W kolejnych stuleciach Cieplice stawały się coraz bardziej rozpoznawalne, ale prawdziwy rozkwit przyszedł dopiero w XVIII wieku, gdy miejsce to upodobała sobie pruska arystokracja. Letnie rezydencje, parki, pałace - wszystko powstawało tu z myślą o zdrowiu, ale i komforcie najwyższych sfer. Mówiono, iż "kto raz w Cieplicach zdrowie odzyskał, ten już zawsze tu wracał".
Dziś do Cieplic przyjeżdża się, by leczyć nie tylko ciało, ale także zmysły. Wody termalne o temperaturze dochodzącej do 90 stopni są unikalne na skalę kraju. Zawierają aktywne związki siarki, fluoru i krzemu, skuteczne w terapii chorób reumatologicznych, neurologicznych, ortopedycznych czy schorzeń układu moczowego. Na szczególną uwagę zasługuje również ich zastosowanie w leczeniu chorób oczu. To jedno z niewielu takich miejsc w Europie.
Kuracjusze korzystają też z szerokiej oferty terapii: kąpieli borowinowych, masaży, światłolecznictwa i hydroterapii, ale równie skuteczne okazują się... codzienne spacery po Parku Zdrojowym czy rozmowy przy kawiarnianym stoliku z widokiem na Pałac Schaffgotschów. Bo w Cieplicach - jak twierdzą stali bywalcy - leczy nie tylko woda, ale i atmosfera.
Cieplice Śląskie-Zdrój to perełka polskich uzdrowisk. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
Odwiedź Cieplice Śląskie-Zdrój. Atrakcje czekają zarówno latem, jak i zimą
Cieplice to miejsce, gdzie gorące źródła spotykają się z nowoczesnym relaksem. Na pierwszy plan wysuwa się imponujący kompleks basenowy zasilany wodami geotermalnymi - raj zarówno dla spragnionych regeneracji kuracjuszy, jak i rodzin szukających atrakcji w wodzie. Zewnętrzne i wewnętrzne baseny, sauny oraz strefa relaksu tworzą przestrzeń, w której łatwo zapomnieć o codzienności. Ale Cieplice to nie tylko termalne rozkosze. To także uzdrowiskowy klimat, historia i atrakcje, które potrafią niejednego zaskoczyć.
Pałac Schaffgotschów. Monumentalna siedziba jednego z najpotężniejszych rodów śląskich. Klasycystyczna fasada, herby nad wejściem i przemyślane detale architektoniczne tworzą klimat dawnej arystokracji. w tej chwili mieści się tu filia Politechniki Wrocławskiej, ale pałac przez cały czas jest warto zobaczenia, gdyż zachwyca rozmachem.
Park Zdrojowy i Park Norweski. Zielone oazy, które powstały z myślą o kuracjuszach, ale pokochał je każdy, kto choć raz usiadł na jednej z ławek w cieniu drzew. Park Zdrojowy imponuje kompozycją przestrzenną i roślinnością, zaś Park Norweski zachwyca stylem inspirowanym architekturą skandynawską, z domkiem jak z baśni.
Galeria i Teatr w Parku. Kiedyś centrum rozrywki elity, dziś miejsce, gdzie można obejrzeć spektakl teatralny, koncert czy wystawę sztuki. Zabytkowy charakter budynków, nawiązujących do antycznych willi, nadaje każdemu wydarzeniu wyjątkowy klimat.
CiepliceOtwórz galerię
Plac Piastowski. Serce Cieplic, otoczone kawiarenkami, restauracjami i sklepikami. To tu toczy się codzienne życie kurortu, a wieczorem wypełnia się rozmowami i zapachem lokalnych dań. Przyjemne miejsce na chwilę wytchnienia z filiżanką kawy i widokiem na zabytkową zabudowę.
Długi Dom. Jeden z najstarszych budynków uzdrowiskowych, wzniesiony przez cystersów jako dom gościnny dla kuracjuszy. Masywna sylwetka i barokowe detale przypominają o dawnej świetności zakonu. Dziś mieści się tu administracja uzdrowiska.
Kościół św. Jana Chrzciciela. Barokowa świątynia o imponującym wnętrzu i niezwykłej akustyce. Warto tu zajrzeć nie tylko na chwilę zadumy, ale także na koncert organowy.
Muzeum Przyrodnicze. Miejsce, gdzie choćby dorośli poczują się jak odkrywcy. Kolekcja minerałów, makiet zwierząt i przyrodniczych ciekawostek Dolnego Śląska zachwyca precyzją i edukacyjną wartością. Idealne miejsce na rodzinne przedpołudnie.
Wystarczy dzień lub dwa, by zakochać się w spokojnym rytmie Cieplic, a każdy powrót odkrywa je na nowo. To miejsce, które nie narzuca się turystycznym zgiełkiem, a mimo to zostaje z człowiekiem na długo.
Czy byłeś/aś kiedyś w najstarszym uzdrowisku w Polsce? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.