W Sandomierzu powstała wioska neolityczna

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W Sandomierzu powstała wioska neolityczna


Wioska neolityczna – to jedna z głównych atrakcji Festiwalu Krzemienia Pasiastego, który odbywa się w Sandomierzu. Przez cały weekend na Skwerze Marcina z Urzędowa obok katedry można spotkać rekonstruktorów, którzy pokazują historię krzemienia od neolitu przez paleolit po epokę miedzi.

Jest szałas zbudowany ze skór zwierzęcych i gałęzi oraz palenisko, przy którym odbywa się gotowanie prostych potraw. Można zobaczyć także poroża zwierząt i liczne narzędzia z krzemienia.

Filip Ziemnicki ze Stowarzyszenia Rydno wyjaśnia, iż w pradziejach ludzie robili z krzemienia przede wszystkim narzędzia potrzebne do codziennego życia. Były to m.in. toporki, siekiery oraz inne ostrza.

– Dzisiaj krzemień pasiasty wykorzystywany jest w biżuterii, dobrze, iż zatoczył takie koło i przez cały czas jest w obiegu – dodał rekonstruktor.

Wioska cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Odwiedzająca ją pani Małgosia powiedziała, iż to interesujące miejsce, przyciągające przede wszystkim dlatego, iż ukazuje odległe dzieje w sposób bardzo autentyczny.

Wioska neolityczna będzie funkcjonować także w niedzielę (10 września) w godz. od 10 do 18.

W sobotę (9 września) w ramach Festiwalu Krzemienia Pasiastego wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w pieszej wycieczce śladami tego kamienia. Na trasie oprócz wioski było też Muzeum Zamkowe z unikatową kolekcją biżuterii z krzemieniem pasiastym oraz pracownie, gdzie złotnicy tworzą naszyjniki, bransolety i pierścionki z tym kamieniem. Odbył się też koncert Grażyny Łobaszewskiej.

Krzemień pasiasty pełni istotną rolę w strategii marki Sandomierza. Po raz pierwszy w biżuterii użył go sandomierski złotnik i artysta Cezary Łutowicz, a było to 51 lat temu.


Idź do oryginalnego materiału