Pierogi z mięsem czy też kapustą to klasyczne danie, które wiele osób z chęcią zjada. Jednak co jeżeli znajdziemy w nich jeszcze jeden, nieco bardziej kontrowersyjny farsz? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu często robiono go z podrobów. Te produkty były łatwo dostępne i wbrew pozorom idealnie komponowały się z pierogowym ciastem. Dobrze doprawione i przyrządzone mogą smakować wybornie.
Pierogi z podrobami — królowały płucka
Rozmaite podroby — najczęściej płucka, wątroba i serca często pojawiały się na stołach w PRL-u. Klasycznie duszone z cebulą były smacznym, pożywnym i przede wszystkim ekonomicznym posiłkiem. Podawano je na różne sposoby, m.in. z ziemniakami i surówką, ale znajdowały swoje zastosowanie również jako farsz w pierogach. Podroby często gotowano w bulionie, aby wydobyć ich smak i sprawić, iż będą bardziej miękkie. Najczęściej w ten sposób przyrządzano ozorki oraz żołądki.
Pierogi najczęściej robiono z płucek wieprzowych, czasami dodawano inne podroby lub płucka wołowe. w tej chwili smak ten jest zapomniany, jendak jeżeli jesteś fanem kuchni PRL-u lub nie boisz się poznawać innych dań, to warto przygotować tę wersję, smak może pozytywnie zaskoczyć. Dlaczego warto jeść pierogi z podrobami? Przede wszystkim w żołądkach, płuckach i sercach znajdziemy sporo białka, nie zawierają one dużo tłuszczy, dzięki czemu są dobrą opcją dla osób mających problemy z wysokim cholesterolem. W podrobach jest także wiele witamin i minerałów w tym witaminy B12 czy też żelaza.
Sprawdź także: Smaczna i zdrowa surówka z zapomnianego warzywa. Zrobisz ją w 5 minut
Jak przygotować pierogi z płuckami?
Przepis jest stosunkowo prosty, szczególnie jeżeli wcześniej robiłeś klasyczne uszka. Na początek należy wyrobić ciasto, do jego przygotowania potrzebne są:
- 350 g mąki pszennej typu 500 lub 650
- łyżka śmietany,
- 1 średnie jajko,
- szczypta soli,
- 125 ml ciepłej wody.
Pierogi możesz zrobić także w wersji bezglutenowej, wtedy zastąp mąkę pszenną mieszanką mąki ryżowej i ziemniaczanej. Wszystkie składniki na ciasto zagnieć ze sobą i odstaw na czas wyrabiania farszu.
Przeczytaj również: Była hitem na stołach PRL-u. Według dietetyków to jedno z najzdrowszych dań polskiej kuchni
Do przygotowania farszu potrzebne są:
- 400 g ugotowanych w bulionie płucek wieprzowych,
- mała czerstwa bułka pszenna,
- mała cebula, najlepiej czerwona,
- 30 g masła,
- sól oraz pieprz do smaku.
Na patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulkę na maśle. Bułkę namaczamy w wodzie, po kilku minutach gdy zmięknie należy odcisnąć jej nadmiar. Mięso wraz z bułką mielimy w maszynce na średnich oczkach. Mieszamy z cebulą, doprawiamy do smaku i lepimy pierogi. Gotujemy je w osolonej wodzie aż wypłyną. Pierogi można podawać ze skwarkami.
Zobacz też:
Przepis na faworki prosto z Rzymu. Wręcz rozpływają się w ustach
Te pączki możesz jeść choćby na diecie. Nie podnoszą cukru
Ciasto, które zrobisz w 15 minut. Podaj je niezapowiedzianym gościom, a poproszą o przepis