W PRL były tu sklepy i korty tenisowe. Wczasowe osiedle wybudowano od zera. Dziś popada w ruinę

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: W PRL były tu sklepy i korty tenisowe. Wczasowe osiedle wybudowano od zera. Dziś popada w ruinę, fot. wikipedia commons, autor: kodens79,


Jaszowiec to część Ustronia, miasta położonego w południowej Polsce w powiecie cieszyńskim. W związku z dynamicznym rozwojem Górnego Śląska w latach 60. XX wieku władze PRL postanowiły wybudować w tym miejscu dzielnicę wczasową. Budowa ruszyła w 1961 roku.
Pierwszym obiektem, jaki oddano do użytku w 1963 roku, był Dom Nauczyciela. Następnie oddawano kolejne domy wczasowe, ośrodek zdrowia i centrum handlowo-usługowe. Budowa dzielnicy zakończyła się w 1970 roku. Projekt osiedla został wykonany przez Jerzego Winnickiego we współpracy z Ireną Kotelą, Czesławem Kotelą oraz Zygmuntem Winnickim.


REKLAMA


Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em


Osiedle wczasowe Jaszowiec było dumą władz PRL. Niezwykły projekt miał wszystko, co potrzeba do wypoczynku
Osiedle powstało na 100 hektarach, a w jego skład wchodziło 16 ośrodków - liniowce, punktowce i gronowce, które mogły pomieścić 2500 gości. Dzielnica miała być samowystarczalna. Były tu nie tylko sklepy i ośrodek zdrowia, ale także muszla koncertowa, świetlice, 15 boisk piłkarskich, cztery korty tenisowe, lodowisko i place zabaw dla dzieci.


Jaszowiec Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Budownictwa uhonorowało architektów zajmujących się budową osiedla. W 1968 roku otrzymali oni nagrodę za wybitne osiągnięcia twórcze w projektowaniu w dziedzinie architektury. Jednak z czasem ambitny projekt przestał cieszyć władze PRL.


Jaszowiec popada dzisiaj w ruinę. Budynki wykupili prywatni inwestorzy. "Kilka z nich zrównano z ziemią"
Wielu Polaków marzyło o wypoczynku w tym miejscu, jednak komuniści przestali patrzeć na Jaszowiec przychylnie. Ich zdaniem panował tutaj konsumpcyjny model spędzania urlopu, a odsetek klasy robotniczej był niewielki. Po obaleniu komunizmu Jaszowiec został wyprzedany prywatnym inwestorom. - Obiekty trafiły do różnych właścicieli. Kilka z nich zrównano z ziemią, inne zostały oszpecone nietrafionymi modernizacjami. Tylko nieliczne przetrwały w oryginalnej formie do dziś - powiedział cytowany przez Radio Zet Mateusz Bielesz, producent filmu "Jaszowiec. Zapomniana nowoczesność", który opowiada o losach tego niezwykłego miejsca. Premiera produkcji odbędzie się od 7 do 12 października na festiwalu Istanbul International Architecture and Urban Films Festival. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału