W Poznaniu powstanie największy w Polsce teatr muzyczny. Rusza przetarg [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

wpoznaniu.pl 1 rok temu

Największy teatr muzyczny w Polsce, miejsce do organizowania festiwali, Park Wody i Muzyki, większa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Możliwe, iż już za trzy lata poznaniacy cieszyć się będą z nowego teatru.

Tysiące widzów

W Poznaniu już niedługo powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego. Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i pomieści prawie 1200 widzów na sali głównej. Co więcej, do dyspozycji będzie tam również sala kameralna na ponad 300 miejsc z możliwością aranżacji, a także przestrzeń koncertowa na 150 miejsc. W budynku znajdować się będzie również foyer oraz restauracja z salą bankietową. Wszystko to na łącznej powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych.

– To jest wybitny zespół, który ma zdolność realizacji wielkich przedsięwzięć musicalowych, nie tylko tych licencyjnych, ale także do tego, aby realizować własne, autorskie projekty. Wzbudza wzruszenia w publiczności nie tylko poznańskiej i wielkopolskiej. Teatr Muzyczny ma taką siłę przyciągania, która wykracza poza granicę miasta czy województwa. – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

fot. Łukasz Gdak

Stolica festiwali?

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zdradziła nawet, iż rozmawiała już z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem o przyszłości Teatru Muzycznego. Miasto miałoby się w przyszłości stać polską stolicą festiwali teatrów muzycznych.

– To jest dzisiaj najbardziej popularny gatunek teatralny, który gromadzi wielotysięczne widownie. Teraz będziemy mieć studio nagraniowe, normalne garderoby dla artystów, których dzisiaj brakuje i cały szereg miejsca dla organizacji społecznych, festiwali. Chcemy być miejsce, które zapewni przestrzeń dla innych instytucji. – przyznał Przemysław Kieliszewski.

fot. Łukasz Gdak

Obrotowa scena i dwupoziomowe zapadnie

Nowa siedziba teatru będzie znajdować się przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej. Projekt wykonał Atelier Loegler Architekci. Budynek będzie wyposażony w między innymi szybkie, dwupoziomowe zapadnie, głębokie kulisy i obrotową scenę, co pozwoli na realizację spektakli na zupełnie nowym poziomie.

Co więcej, oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu. Będą to garderoby, charakteryzatornia, sala prób, studio nagraniowe, warsztaty krawieckie, butaforskie i charakteryzatorskie, biblioteka nut, biura i magazyny.

fot. Łukasz Gdak

Dla wszystkich mieszkańców

W przeciwieństwie do obecnej siedziby teatru, nowy budynek będzie dużo bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Mowa o wspomaganych drzwiach, windach czy ułatwieniach dla osób niewidomych. Dostępne będą również zestawy słuchawkowe, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją.

Obok budynku znajdować się będzie również Park Wody i Muzyki ze zbiornikiem, zasilanym wodą pozyskaną z retencji z dachu teatru. Będzie tam również wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych.

Kiedy powstanie?

Już dzisiaj Teatr Muzyczny zaczyna poszukiwania generalnego wykonawcy projektu. W zdecydowanej większości budowę nowej siedziby zasponsoruje państwo. Dotychczas samorząd przeznaczył na ten cel 2,3 miliona złotych, a w kolejnych trzech latach będzie to po pięć milionów złotych. o ile nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, zgodnie z planem budynek zostanie oddany do użytku do końca 2026 roku.

ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI
ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału