W Polsce znajduje się prawdziwa "perła" renesansu. Choć onieśmiela pięknem, Polacy rzadko tu zaglądają

g.pl 1 tydzień temu
Jakie miasta w Polsce warto odwiedzić? Choć na miejsce w takim zestawieniu zasługuje sporo miejscowości, to jednak od czegoś trzeba zacząć. Dobrym początkiem będzie zatem udanie się na południe naszego kraju. To właśnie tu znajdziemy docenianą także za granicą "perłę renesansu".
Wspomniana "perła renesansu" to Zamość położony w południowej części województwa lubelskiego. Niekiedy jest nazywany również "miastem arkad" i "Padwą północy". Choć stanowi jeden z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, to wielu turystom z pozostałych części Polski nie pozostało dobrze znany. jeżeli należymy do tej grupy, warto to zmienić w najbliższym czasie.
REKLAMA






Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie



Z czego słynie Zamość? To wyjątkowe miasto odegrało istotną rolę w historii regionu i kraju
Zamość został założony w 1580 roku jako prywatne miasto przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Jego plan stworzył słynny włoski architekt Bernardo Morando, a sam projekt nawiązywał do włoskiej późnorenesansowej myśli urbanistycznej. Zamość miał łączyć piękno i funkcjonalność, a także obszary gospodarcze, kulturowe, naukowe i religijne. Założenia te udało się zrealizować, dzięki czemu miasto stało się jedną z najwybitniejszych realizacji tego typu w Europie. Przykładowo, to tu powstała pierwsza prywatna uczelnia w Rzeczpospolitej, czyli Akademia Zamojska.
Jednocześnie warto podkreślić, iż Zamość odegrał dużą rolę w obronie kraju. Twierdza Zamość jako jedna z nielicznych odparła m.in. Szwedów, a także Rosjan, którzy pod murami miasta w 1813 roku spędzili aż 10 miesięcy. Podczas powstania listopadowego była natomiast ostatnią, która skapitulowała. Ostatecznie została zlikwidowana w 1866 roku na rozkaz cara Aleksandra II. Do czasów współczesnych z siedmiu bastionów pozostał tylko jeden, ale miejsce to wciąż zachwyca i intryguje odwiedzających. Oczywiście Zamość ma wiele więcej do zaoferowania turystom. Co zatem warto jeszcze uwzględnić w planie zwiedzania?


Co zobaczyć w Zamościu w jeden dzień? Te atrakcje trzeba uwzględnić w planie wycieczki
Do Zamościa z powodzeniem można udać się na nieco dłuższy wyjazd i atrakcji nie powinno nam zabraknąć w tym czasie. jeżeli jednak planujemy tylko jednodniowy lub weekendowy wypad, pozycją obowiązkową do zobaczenia jest na pewno Stare Miasto. Miejsce to w 1992 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie remontu wielu zabytków. Przy okazji Starego Miasta należy też wspomnieć Bramę Lwowską prowadzącą do miasta. Nieopodal znajdziemy też barokowy kościół franciszkanów, czyli Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP. Rynek Wielki oraz Ratusz w Zamościu to doskonałe miejsce na spacer, podczas którego będziemy mogli podziwiać zachwycające Kamienice ormiańskie. Oddalając się od Rynku Wielkiego, trafimy na Pałac Zamoyskich oraz Pomnik Jana Zamoyskiego. Na uwagę zasługuje też m.in. Muzeum Broni i Fortyfikacji "Arsenał" czy katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, zaprojektowana przez Bernardo Morando i uznawana za jedną z najwspanialszych budowli sakralnych w kraju.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału