W Polsce pojawiły się kolejne rezerwaty przyrody. Zimą zachwycają. "To tereny piękne i ciekawe"

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Turyści będą zachwyceni. Kolejne rezerwaty przyrody z okazji 100-lecia Lasów Państwowych stały się faktem. Tym razem będą to cztery duże obszary na terenie województwa małopolskiego. Wiadomo już, gdzie dokładnie powstaną i jakie gatunki będą chronić.
Polska jest pełna pięknych terenów zielonych, które turyści licznie odwiedzają podczas weekendowych wycieczek. jeżeli myślicie, iż zwiedziliście już najciekawsze tego typu miejsca, to jesteście w błędzie. Na terenie województwa małopolskiego właśnie powstały cztery nowe rezerwaty. To kolejny projekt w ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych".


REKLAMA


Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad


Rezerwaty przyrody w Polsce. Powstały nowe tereny chronione
Nowe rezerwaty przyrody znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, a dokładnie w Beskidzie Niskim. Ich łączna powierzchnia wynosi 219 hektarów i obejmują one obszary o najwyższym reżimie ochronnym między Beskidem Sądeckim a Magurskim Parkiem Narodowym. Dzięki utworzeniu odgrodzeniu nowych terenów liczba rezerwatów przyrody w województwie małopolskim zwiększa się do 90.


Małopolska ze względu na swoje położenie i warunki geograficzne jest bardzo bogata w tereny zielone. Mamy świadomość, iż w dzisiejszym świecie, który gwałtownie się urbanizuje, właśnie obszary leśne, obszary zielone wymagają szczególnej opieki. Cztery nowe rezerwaty przyrody obejmuję tereny w dużej mierze nienaruszone większą działalnością człowieka. To tereny piękne i ciekawe. Dziękuję za podjęcie działań, aby objąć je tą szczególną formą ochrony, gwarantując tym samym, iż będą one dziedzictwem cieszącym kolejne pokolenia mieszkańców naszego województwa i turystów


- powiedział wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, cytowany na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Zobacz też: To już oficjalne. Polska powitała nowe rezerwaty przyrody. "Symboliczny moment"


Jakie są nazwy rezerwatów przyrody? Te miejsca objęto ochroną
Nowe rezerwaty obejmują grunty Skarbu Państwa znajdujące się zarządzie Lasów Państwowych. Są to:


Cisy w Wyskitnej - rezerwat znajdujący się w granicach gminy Grybów i obejmujący powierzchnię 5,22 hektarów. Jego utworzenie ma na celu ochronę populacji cisa pospolitego w paśmie Maślanej Góry w Beskidzie Niskim. Aktualnie jest to jedno z największych skupisk tego gatunku w Polsce. Drzewo jest objęte ochroną gatunkową.
Góra Chełm, czyli rezerwat przyrody Jaworzyna na Chełmie, zajmujący obszar o powierzchni 36,36 hektarów na terenie gminy Ropa. W tym miejscu występują duże płaty zespołu jaworzyny z języcznikiem, która jest priorytetowym siedliskiem Natura 2000. Celem rezerwatu jest też ochrona odsłonięć skalnych i rumowisk na Górze Chełm w Beskidzie Niskim.
Kozie Żebro i Markowiec-Gródek - rezerwaty położone na terenie gminy Uście Gorlickie. Pierwszy z nich zajmuje powierzchnię 105,51 hektarów, a drugi 71,87 hektarów. Oba te obszary mają na celu zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych ekosystemów leśnych o charakterze zbliżonym do naturalnego wraz z zespołem reliktowych gatunków organizmów. W rezerwatach występuje zbiorowisko żyznej buczyny karpackiej, która w różnych miejscach niedostępnych ma charakter zbliżony do naturalnego. Rośnie na grzbietach, stromych stokach, rumowiskach skalnych i w dolinach cieków. W tej okolicy zarejestrowano też kilkadziesiąt gatunków grzybów, porostów i chrząszczy, spośród których kilkanaście określa się jako relikty puszczańskie. Są to między innymi chrząszcze wynurta i zęboszyjka ognista; porosty: koralóweczka śluzowata i złociszek jaskrawy; grzyby: świecznica rozgałęziona i korzak różnokształtny.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału