W Polsce jest najmniejsza pustynia w Europie. Z Krakowa dojedziesz w godzinę. Widoki zachwycają

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: To najmniejsza pustynia w Europie. Znajduje się w Polsce. Fot. Archiwum prywatne


Która pustynia jest najmniejsza w Europie? Nie każdy wie, iż zwycięzca tego plebiscytu znajduje się w Polsce. jeżeli nie masz pomysłu na weekendową wycieczkę, warto wybrać się w okolice Olkusza. Znajdziesz tu prawdziwą perełkę i mnóstwo atrakcji dookoła.
Najmniejszą pustynią w Europie jest Pustynia Błędowska położona na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Z Krakowa dojedziesz do niej w nieco ponad godzinę. Zachwyca niecodziennym krajobrazem oraz ciekawą okolicą. To nie wszystko, co znajdziesz w tym miejscu.


REKLAMA


Zobacz wideo Największa atrakcja Kataru. Maksymalny odjazd. "Co tu się dzieje?"


Która pustynia jest najmniejsza w Europie? Znajdziesz ją na południu Polski
Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków i równocześnie najmniejsza pustynia w Europie. Ma zaledwie 33 km2 powierzchni, 10 km długości i 4 km szerokości. Przepływa przez nią Biała Przemsza, a cały teren objęty jest programem ochrony Natura 2000. Z ciekawostek, niegdyś wierzono, iż Pustynia Błędowska powstała z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał zasypać okoliczną kopalnię srebra. Jeszcze w okolicach XIII wieku porastał ją gęsty las, jednak duża eksploatacja drewna i pobór wody na potrzeby pobliskich kopalni srebra i ołowiu sprawiły, iż nie zostało tu nic innego, jak piaski. Później wykorzystywana była jako poligon wojskowy. Do dziś, w północnej części, realizowane są ćwiczenia spadochronowe. W latach 50. XX wieku część terenów zaorano i nasadzono wierzby i sosny, przez co powierzchnia pustyni znacznie zmalała.
Pustynia Błędowska oraz okoliczne stawyOtwórz galerię
Dziś, z powodu rosnącego wzdłuż Białej Przemszy pasma roślin, pustynia podzielona jest na dwie części - północną (mniejszą) oraz południową (większą). Jeszcze kilka lat temu mogliśmy obserwować tutaj typowo pustynne zjawiska, takie jak fatamorgany, wydmy czy choćby burze piaskowe.


Czy warto jechać na Pustynię Błędowską? Idealny kierunek na jednodniową wycieczkę
Niestety, miejsce to zarasta coraz bardziej, przez co aktualnie tylko w okolicach miejscowości Klucze można trafić na prawdziwie pustynne krajobrazy. W pozostałej części nie brakuje przebijającej się przez piasek roślinności. Do tego przy wejściu z tej strony zbudowano platformę widokową Różę Wiatrów. Obok często można trafić na budki z przekąskami na słono i słodko, realizowane są tu również różne imprezy kulturalne czy sportowe.


Pustynia Błędowska i okoliczny staw Pustynia Błędowska i okoliczny staw. Fot. Archiwum prywatne


Co w okolicy Pustyni Błędowskiej? Połącz ją ze spacerem nad stawami
Pustynia Błędowska to interesujący punkt na mapie Polski, który warto odwiedzić. Spacer wśród złotego piasku z pewnością będzie atrakcją samą w sobie. Ponadto, dookoła znajduje się kilka innych, ciekawych miejsc. Kierując się z Kluczy, warto zahaczyć o Czerwony i Zielony Staw, które wyglądają niezwykle urokliwie. Prowadzi do nich szlak, którym później w 10 minut dojdziesz do samej pustyni. W sam raz na przyjemny i obfitujący w zróżnicowane widoki spacer. W oba miejsca możesz zabrać ze sobą psa. Oprócz tego niedaleko znajduje się Zamek Ogrodzieniec, Gród Królewski na Górze Birów i Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej.
Idź do oryginalnego materiału