W Nysie trwa „Spotkanie na szczycie”, czyli konferencja himalaistów

doxa.fm 4 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Chodzi o II. Konferencję Himalaistów, podczas której zaproszeni prelegenci opowiadają o swoich wyprawach w wysokie góry, ale także o naszych rodzimych wycieczkach po terenach Ziemi Nyskiej. Nie brakuje opowieści o wulkanach i bogatym krajobrazie Ekwadoru oraz wyprawach na K2, czy Mount Everest. Konferencja ma na celu nie tylko przedstawienie słynnych polskich alpinistów, ale także rozmów z nimi o wyprawach, o bezpieczeństwie w górach oraz o tym jak rozpocząć przygodę z górami.

– Ta konferencja to wielkie święto sportu, ale jednocześnie zachęta do tego, aby ruszyć nie tylko w góry, ale też na spacery, na wyprawy te małe i duże – mówi Łukasz Bogdanowski ze Stowarzyszenia „Szlak mi się trafił”. – Najważniejsza w tym wszystkim jest nasza chęć do zdobywania gór. Nie mówię tu o wysokich górach, ale tych, które mamy tutaj na terenie nyskim. Wygodne buty, wygodny plecak i chęci potrzebne nam są, by odkrywać uroki chodzenia po górach. Człowiek nie ma często czasu, by po górach chodzić, ale tu chodzi też o wyjście do natury i ćwiczenie naszej tężyzny fizycznej. Nie zawsze jest możliwość wyjazdu np. w Himalaje, ale ważne jest aby zrobić ten pierwszy krok, dlatego też tą konferencję uszyliśmy w ten sposób, aby prelegenci zachęcali aby wyjść i powędrować po górach, a z drugiej pokazać iż z czasem można wybierać wyższe góry. Dla osób, które chcą swoje wyprawy wysokogórskie rozpocząć nie zabraknie takich właśnie rozmów. Nie ma chyba lepszej możliwości, jak posłuchać co mistrzowie w tym temacie mają do powiedzenia. Bezpieczeństwo oczywiście ma tutaj najważniejsze znaczenie. Z nami jest trochę jak z dziećmi – jak się nie oparzymy, to się nie nauczymy. Himalaiści mają wiele niebezpiecznych sytuacji podczas swoich wypraw i to od nich powinniśmy się uczyć jak bezpiecznie się zachowywać podczas wędrówek.

– Wszystko zależy od tego, czego chcemy od gór – mówi Piotr Batok, prezes Stowarzyszenia Polskie Ekspedycje Górskie. jeżeli zależy nam na wspinaczce technicznej, to polskie góry są dobre na takie wyjścia. Tatry, czy Jura Krakowsko-Częstochowska idealnie się do tego nadają. Natomiast jeżeli chcemy rozpocząć naszą przygodę z górami wysokimi, to nie zalecamy od razu wybierać się w góry trudne pod względem klimatu, wiatru czy zimna. Gdy chcemy się zmierzyć z dużą wysokością, ale nie koniecznie z trudnościami technicznymi, to są bardzo fajne wyjazdy do Peru i Boliwii. Tam mamy już wysokie góry 5-6 tysięczniki.

– Z zamiłowania chodzę po górach. W miarę jedzenia rośnie apetyt, więc stawiam na co raz wyższe góry. Zacząłem od polskich Tatr, później było Kilimandżaro, ostatnio zakochany jestem w Nepalu. W panach mam 8-śmio tysięczniki. Przyjechałem żeby posłuchać o tym jak przygotować się do takich wypraw, szczególnie pod kątem aklimatyzacji oraz w jaki sposób wyglądają przygotowania do takich wypraw u najlepszych himalaistów – mówi Wojtek, uczestnik konferencji.

Łukasz Bogdanowski, Piotr Batok, uczestnik:

Dłuższa relacja:

Gościem specjalnym II Konferencji Himalaistów był Denis Urubko – himalaisty, instruktora wspinaczki, byłego żołnierza armii Kazachstanu, zdobywcy m.in. Korony Himalajów i Karakorum, który ma swoim koncie m.in. 5 nowych tras powyżej 8000 m n.p.m. w stylu alpejskim. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, za rok ponownie spotkają się z pasjonatami gór na kolejnej konferencji.

Galeria:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału