W maju najczęściej można spotkać jadowite węże w Polsce. Mają właśnie swój okres godowy

gazeta.pl 2 tygodni temu
Nigdy nie należy wykluczać możliwości spotkania z jadowitym wężem na spacerze w lesie lub podczas górskiej wędrówki. W Polsce w środowisku naturalnym występują jedynie cztery gatunki węży i warto zaznaczyć, iż każdy z nich objęty jest ochroną gatunkową. Jakie węże występują w Polsce i które z nich są jadowite? Wyjaśniamy.
Jakie węże występują w Polsce? Sprawdzamy
Na świecie żyje ponad trzy tysiące gatunków węży. Jakie węże występują w Polsce? Nasz kraj nie może pochwalić się bogatą różnorodnością gatunkową węży, ponieważ w naturalnym środowisku w Polsce żyją jedynie cztery ze wspomnianych trzech tysięcy gatunków. Należą do nich:
REKLAMA


żmija zygzakowata
zaskroniec zwyczajny
wąż eskulapa
gniewosz plamisty


Spotkanie z wężem jest możliwe wszędzie, ponieważ występują one na terytorium całego kraju. Choć wąż napotkany podczas spaceru w lesie lub w czasie górskiej wędrówki, u wielu osób budzi przerażenie i strach, to należy zaznaczyć, iż atakują one jedynie w sytuacji, gdy odczuwają bezpośrednie zagrożenie. W pozostałych przypadkach zwyczajnie boją się ludzi i unikają kontaktu. Czy spotkanie z wężem jest niebezpieczne? Wąż, który niespodziewanie stanie nam na drodze (lub my jemu) może wzbudzić naszą panikę, ale należy wiedzieć, iż spotkanie z jadowitym wężem w Polsce należy do rzadkości. Na którego osobnika należy szczególnie uważać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Jadowity wąż występujący w Polsce - żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Choć - jak już wspomnieliśmy - spotkanie z wężem możliwe jest wszędzie, to miejscami, gdzie prawdopodobieństwo natknięcia się na nie jest największe, są:


lasy,
torfowiska,
obszary podmokłe,
polany górskie.


Żmija zygzakowata Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Węże bytują zwykle pod kamieniami lub pniami drzew. Żmija zygzakowata osiąga zwykle ok. metra długości. Jej cechą gatunkową jest wstęga kainowa - ciemny zygzak na grzbiecie, ciągnący się po całej powierzchni ciała. Choć jest to najbardziej charakterystyczny znak jedynego jadowitego węża w Polsce, to identyfikacja gada nie zawsze jest tak prosta i oczywista (zygzak nie jest widoczny u odmiany melanistycznej węża). Oprócz wstęgi kainowej, żmiję zygzakowatą wyróżnia także trójkątny kształt głowy.


Węże jadowite w Polsce: jak należy się zachować podczas spotkania z wężem?
Jeszcze raz należy podkreślić to, iż węże jadowite w Polsce nie szukają kontaktu z człowiekiem. Atakują jedynie wtedy, gdy nie mają wyjścia, dlatego pod żadnym pozorem nie należy prowokować węża. Zabronione jest dotykanie go butem lub kijem. Żmija zygzakowata przed atakiem daje znak ostrzegawczy w postaci charakterystycznego syczenia. Warto wiedzieć, iż nie zawsze podczas ugryzienia dochodzi do wypuszczenia jadu, co nie zmienia jednak faktu, iż o ile dojdzie do takiego "incydentu", należy niezwłocznie wezwać pomoc. Każda osoba ukąszona przez żmiję, powinna przyjąć antytoksynę. Ważne jest szybkie unieruchomienie miejsca ukąszenia, ułożenie kończyny poniżej poziomu serca i unieruchomienie poszkodowanego. W przypadku braku dostępu do opatrunku należy miejsce ukąszenia przemyć wodą.
Węże w Polsce - zaskroniec zwyczajny
Niejadowite węże w Polsce to zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty i wąż eskulapa. Spośród wymienionych gatunków najczęściej możemy spotkać zaskrońca zwyczajnego.
Zaskroniec (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl
Zaskroniec to jeden z najdłuższych węży w Polsce. Długość ciała samicy może dochodzić choćby do 1,5 m. Wyróżnikiem zaskrońca zwyczajnego są czarne poprzeczne pasy na grzbiecie oraz żółto-czarne "plamy" w okolicy oczu. Podbrzusze zaskrońca jest znacznie jaśniejsze niż reszta ciała. Przed atakiem zaskrońce wydają ostrzegawcze syknięcie.


Rodzaje węży w Polsce. Wąż eskulapa i gniewosz plamisty
Wąż eskulapa i gniewosz plamisty to kolejne rodzaje węży w Polsce, które możemy spotkać na terytorium naszego kraju. Czym wyróżnia się każdy z nich?
Wąż Eskulapa Autorstwa Patrick JEAN / muséum d'histoire naturelle de Nantes'. - http://www.museum.nantes.fr/pages/07-actioneducative/banque_herpeto.htm, Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29613
Wąż eskulapa to najdłuższy wąż w Polsce. Jego długość może dochodzić choćby do dwóch metrów. Wąż Eskulapa ma oliwkowo-brązowe zabarwienie ciała. Warto podkreślić, iż głównym miejscem jego występowania w Polsce są Bieszczady. Szacuje się, iż żyje ich tam jedynie ok. 100-200 osobników.
Gniewosz plamisty Autorstwa Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4668766


Ostatni opisywany rodzaj węża w Polsce to gniewosz plamisty. Jest to gatunek najczęściej mylony z jedynym jadowitym wężem w Polsce - żmiją zygzakowatą. Gniewosz osiąga ok. 70 cm długości (samice do 90 cm). Gniewosz wyróżnia się szaro-brązową barwą, a jego grzbiet zdobią charakterystyczne plamki. Najczęściej można go spotkać na obszarach dobrze nasłonecznionych.
Zobacz też: Wyglądają jak zagraniczne miejsca, a są w Polsce. Oto najpiękniejsze górskie krajobrazy na majówkę 2024
Idź do oryginalnego materiału