W czasach PRL wszyscy zjadali je ze smakiem. Dziś wielu krzywi się na samą myśl

pysznosci.pl 1 rok temu

Żołądki drobiowe uważa się za produkt drugiej kategorii, coraz rzadziej goszczący na stołach. Kojarzą się głownie jako gumowate kąski polane zawiesistym sosem. Czas zerwać z tym nie do końca słusznym przekonaniem, iż jedynym pozytywnym aspektem przemawiającym za żołądkami jest niska cena. Podroby te to idealny składnik gulaszów, a choćby sałatek. Wystarczy umiejętnie do nich podejść.

Miękkie, delikatne i podane w kremowym sosie żołądki to coś, co pokochają choćby zagorzali przeciwnicy podrobów. Warto przekonać się do ich jedzenia. Nie tylko ze względu na smak, ale też wartości odżywcze. Żołądki zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, witamina A, C, D, E i K. Ponadto, w 100 gramach żołądków gotowanych na wolnym ogniu mamy zaledwie 154 kalorie.

Przeczytaj także: W PRL niemal każdy się zachwycał. Dziś ludzie na jego nazwę reagują obrzydzeniem

Jak odpowiednio przygotować żołądki?

Na początku należy oczyścić żołądki drobiowe, usuwając wszelkie resztki jedzenia i błony śluzowe. Można to zrobić, płucząc je dokładnie pod bieżącą wodą lub gotując przez kilka minut, a następnie obierając zewnętrzną warstwę. Po oczyszczeniu żołądków można je ugotować w osolonej wodzie lub blanszować przez kilka minut. To pozwoli na ich wstępne przygotowanie i usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Po gotowaniu lub blanszowaniu żołądków, można je zamarynować w przyprawach. Warto zostawić je w marynacie na kilka godzin lub na noc, aby nabrały więcej smaku. Żołądki można smażyć na patelni z odrobiną oleju lub dusić w garnku z dodatkiem np. bulionu, wina czy sosu pomidorowego. Ważne jest, aby dobrze je obsmażyć, aż staną się złocisto-brązowe i chrupiące.

Jak zrobić miękkie żołądki drobiowe?

Jeśli chcesz uzyskać delikatne żołądki przed adekwatną obróbką zanurz je w chłodnej wodzie na godzinę lub dwie. To nada większej miękkości żołądkom. Pamiętaj również, iż najlepiej jest gotować je lub dusić w bulionie z przyprawami. Dokładny czas zależy od wielkości porcji. Sprawdzaj więc na bieżąco stopień ugotowania podrobów widelcem. Nie dodawaj soli podczas gotowania żołądków, a już po. W przeciwnym razie będą twarde jak podeszwa.

Żołądki drobiowe w sosie śmietanowym. Przepis

Składniki:

  • 1 kg żołądków drobiowych
  • marchew, pietruszka, seler
  • 2 cebule
  • 5 ząbków czosnku
  • 300 ml śmietany 12 proc.
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • tymianek
  • olej do smażenia
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Żołądki drobiowe dokładnie oczyść, umyj, zalej zimną wodą i gotuj przez ok. 20 minut.
  2. Po tym czasie wyjmij żołądki z wody i pokrój w plastry.
  3. Cebulę posiekaj, a warzywa pokrój w plastry. Na rozgrzanym oleju podsmaż cebulę.
  4. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i żołądki. Smaż, aż zarumienią się z każdej strony.
  5. Do podsmażonych żołądków dodaj pokrojone w plastry warzywa i podlej całość wywarem z gotowania podrobów.
  6. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie. Przykryj całość i duś, aż żołądki będą miękkie.
  7. Na końcu dopraw danie solą i pieprzem do smaku.
Idź do oryginalnego materiału