W Bałtowie obchodzono Święto Plonów

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W Bałtowie obchodzono Święto Plonów


Mieszkańcy gminy Bałtów obchodzą Święto Plonów. Dożynki, podczas których prezentowane są obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych, to także okazja, by skosztować regionalnych potraw. Prócz pysznej, lokalnej kuchni, znalazło się tam miejsce dla przysmaków z lasu i swojskich wyrobów wegetariańskich.

Hubert Żądło, wójt Bałtowa poinformował, iż Koła Łowieckie przygotowały potrawy z dziczyzny. Dodał, iż w tym roku odbywa się również konkurs kulinarny pn. „Dary z Lasu”. Wieczorem wystąpi gwiazda, czyli Zenon Martyniuk z zespołem Akcent oraz zespół Zbóje, a przez cały czas towarzyszyć gościom będzie muzyka lokalnych zespołów ludowych – informuje wójt.

Uczestniczący w dożynkach senator Jarosław Rusiecki zaznaczył, iż rolnicy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

– Rzadko można spotkać zawód, który tak jak ten jest uzależniony nie tylko od ciężkiej pracy, ale też od pogody. Zarówno rolnictwo, jak i działalność związana z produkcją żywności, to ważne elementy gospodarki naszego kraju – powiedział senator.

Poseł Andrzej Kryj podkreślił, iż gmina Bałtów to nie tylko turystyka, ale też i rolnictwo.

– Bałtów to wyjątkowa gmina, która słynie w całej Polsce z walorów turystycznych, ale także z bardzo dobrze działającej produkcji rolniczej i pszczelarskiej – mówił poseł.

02.09.2023. Bałtów. Święto Plonów. / Fot. Patryk Wójcik – Radio Kielce

Paweł Kosiarz z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentował na dożynkach swoje zwierzęta. Był to wyżeł niemiecki krótkowłosy, oraz jastrząb myszołowiec towarzyski.

– Z jastrzębiem pracuję codziennie. Teraz, w okresie letnim ptak wymaga szczególnej opieki, bo ma, można powiedzieć, wakacje, wymienia swoje pióra, potrzebuje teraz odpowiedniego odżywiania. A już od października, do końca lutego, marca mamy czas na polowanie z myszołowcem – objaśnia Paweł Kosiarz.

W Bałtowie w tym roku nie zabrakło również miejsca dla swojskiego jadła w wersji dla wegetarian. Potrawy przedstawiła pani Kinga, z Koła Gospodyń Wiejskich Lemierzanki.

– Mamy zarówno coś dla mięsożerców, jak i dla wegetarian. Każdy produkt na stole jest swojski, od samego ziarnka, aż po finalną wersję. Z kategorii wege można u nas spróbować pasztecików z cukinii, z soczewicy. Oczywiście dbamy o polską tradycję, jednocześnie zauważając osoby, które są na diecie, bądź nie spożywają na co dzień mięsa – dodała członkini KGW Lemierzanki.

Po występach gwiazd, na scenie zagości zespół Szarlotka, który do godziny 22.00 przygrywać będzie na imprezie tanecznej.


Idź do oryginalnego materiału