Jeśli śledzicie publikacje związane z designem i modą, to prawdopodobnie słyszeliście o tym, iż kilka miesięcy temu Instytut Kolorów Pantone ogłosił, iż kolorem roku 2023 będzie Viva Magenta, który w ich katalogu ma oznaczenie cyfrowe 18-1750.
A jeżeli czytacie mój blog od dłuższego czasu, to być może pamiętacie, iż wątek związany z kolorami roku Pantone pojawiał się tu kilkukrotnie, choć nie co roku (2020, 2018, 2015). Po prostu staram się opisywać tylko te kolory, które w moim odczuciu są interesującym wątkiem, gdy myślimy o wykorzystaniu ich w modzie męskiej. Viva Magenta jest moim zdaniem niepospolitą i intrygującą propozycją dla osób, które lubią nieoczywiste i odważniejsze barwy.
PO POLSKU – BURACZKOWY
Zacznę od próby słownego zdefiniowania tego koloru. Otóż Viva Magenta to ciemny róż w mocno nasyconej odmianie. Jest wyrazisty, ale nie krzykliwy. Po polsku można by go nazwać buraczkowy. Ma w sobie coś z czerwieni oraz coś z fioletu i być może dlatego jest tak nieoczywisty i intrygujący.
KTO I PO CO WYBIERA KOLORY ROKU?
Instytut Kolorów Pantone to organ amerykańskiego giganta Pantone – firmy, która wymyśliła własną skalę barw. Nie pierwszą i prawdopodobnie nie ostatnią w tej branży, ale bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i stąd tak duża renoma i opiniotwórczość tej firmy. w tej chwili z ich próbników i gotowych palet korzystają miliony projektantów, grafików i artystów z całego świata. Przygotowane przez Pantone zestawy kolorów odgrywają istotną rolę w przemyśle związanym z designem, wzornictwem i projektowaniem.
Od ponad dwudziestu lat Instytut Kolorów Pantone wybiera kolor roku, który według nich będzie miał największy wpływ na szeroko pojęte projektowanie w nadchodzących miesiącach. I trzeba przyznać, iż ich przewidywania są bardzo trafne. Kolory roku typowane przez Pantone faktycznie są przez kolejne miesiące widoczne w większym natężeniu we wzornictwie przemysłowym, w architekturze, w modzie, we wnętrzach i wielu innych branżach.
VIVA MAGENTA W MĘSKIEJ GARDEROBIE
Ciemny róż bez wątpienia nie jest typowym i popularnym kolorem mody męskiej, ale wbrew pozorom można go dość łatwo zaadaptować do stylu, który wcale nie musi być jakoś mocno kontrowersyjny. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednie dawkowanie :)
Kolor Viva Magenta najlepiej wykorzystać jako pojedynczy element kolorystyczny otoczony standardowymi i klasycznymi barwami mody męskiej. Wówczas rzeczywiście można uzyskać fajne zestawy, ale bez efektu papugi. Ciemny róż najlepiej wygląda w zestawach z granatem, z szarościami, ale też z kolorami ziemi (szczególnie zieleń, beż, jasne brązy).
A zatem, które części garderoby polecam rozważyć, a które zdecydowanie odradzam? Zacznę od tych drugich. Na pewno odradzałbym garnitury, płaszcze i kurtki w tym kolorze, bo stworzą one wielkie plamy kolorystyczne, które każdego przytłoczą. Wydaje się, iż kiepskim pomysłem będzie także marynarka, ale przypomnę stylizację Daniela Craiga z premiery ostatniego Bonda.
Przyznacie chyba, iż nie wyglądało to źle, szczególnie w wersji aksamitnej. Myślę, iż ten kolor dobrze wyglądałby również w wersji z wełnianej lub kaszmirowej flaneli, ale bez wątpienia nie będzie to marynarka dla wszystkich, a poza tym jest duże prawdopodobieństwo, iż tak wyrazisty kolor będzie mało uniwersalny i gwałtownie się znudzi.
Podobnie może być z koszulami, więc jednolite w tym kolorze raczej odradzam, ale takie, w których róż będzie tylko akcentem kolorystycznym, to już jak najbardziej polecam. Mam tu na myśli przede wszystkim wzory, gdzie tło jest białe, a wzór na koszuli jest właśnie w takim mocniejszym kolorze. Idealnym przykładem będą prążki bengalskie i kratki vichy – w tej wersji Viva Magenta nie będzie tak bić po oczach, jak przy jednolitej koszuli w takim kolorze.
Jeśli chodzi o dolne części garderoby, to dla osób które lubią wyraziste kolory, może to być fajne uzupełnienie zasobów spodniowych (szczególnie chino i sztruksy), obok bardziej popularnych kolorów jak bordo, zieleń butelkowa czy fiolet.
Jak wspominałem, Viva Magenta nie jest jakimś popularnym kolorem w modzie męskiej i w związku z tym nie tak łatwo będzie znaleźć spodnie czy marynarkę w takim kolorze, ale już znalezienie dzianin raczej nie powinno stanowić problemu. Koszulki polo i różnego rodzaju swetry regularnie pojawiają się w ofercie marek słynących z nasyconych kolorów swoich dzianin (np. Tommy Hilfiger, Gant, Lacoste, Polo Ralph Lauren). I to właśnie dzianiny rekomendowałbym jako numer jeden do wykorzystania koloru Viva Magenta w męskiej garderobie.
A jeżeli nie jesteście przekonani do ubrań w intensywnym różu, to ciekawym akcentem kolorystycznym mogą być dodatki. Buraczkowy krawat (knit, grenadyna albo kaszmir), szalik albo eleganckie skarpety w takim kolorze stworzą piękne zestawy z klasycznymi kolorami mody męskiej (granat i szary).
Zobaczcie moje przykładowe stylizacje, a w komentarzach napiszcie czy widzicie miejsce dla tego koloru w swojej szafie.