Emoji to cyfrowe piktogramy. Termin pochodzi z dwóch japońskich słów oznaczających "obraz" oraz "pisany znak". Stały się wyjątkowo popularne i SĄ powszechnie wykorzystywane w mediach społecznościowych, wiadomościach tekstowych, e-mailach oraz innych formach komunikacji elektronicznej. Służą do wyrażania szerokiej gamy emocji, ale nie tylko.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Tyle zapłacimy za prąd w 2025 roku. Rachunki mogą być niższe? "To przedwyborczy prezent"
Zobacz wideo Michał Wrzosek o "weekendowych dietetykach". "Nazwy niektórych diet musiałem googlować" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Co wyrażają emotikony? Ich stosowanie w konwersacji może wiele powiedzieć o człowieku
Naukowcy przeprowadzili w Stanach Zjednoczonych eksperyment na 320 osobach. Przeanalizowali ich pochodzenie oraz przesyłane wiadomości. Badania wykazały, iż używanie emotikonów do komunikacji może być oznaką inteligencji emocjonalnej. Zauważono, iż osoby, które chętnie korzystają z tych symboli w wiadomościach, lepiej rozumieją emocje innych i potrafią również skuteczniej wyrażać swoje własne uczucia.
Telefon komórkowy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
Według jednego z członków zespołu badawczego, dr. Simona Dubé, sposób, w jaki używamy emotikonów, może ujawnić wiele o nas samych. - To nie jest po prostu uśmiechnięta buźka czy emotikon serca, to sposób na przekazanie znaczenia i skuteczniejszą komunikację. [...] Emotikony zaspokajają potrzebę wsparcia niewerbalnego w przypadku braku sygnałów i wskazówek pochodzących z komunikacji twarzą w twarz. Badania sugerują, iż ludzie często wysyłają emotikony, aby zmniejszyć niepewność, zmienić ton wiadomości lub zwiększyć precyzję przekazu - wytłumaczył.
Czy warto używać emotikony? Różnice u kobiet i mężczyzn
W badaniach zauważono także różnice między kobietami a mężczyznami w podejściu do stosowania emotikonów. Kobiety częściej i w pozytywnym tonie wykorzystują te symbole, uważają je za bardziej przejrzyste i naturalne, szczególnie w komunikacji publicznej. Z kolei mężczyźni używają różnorodnych typów emotikonów, bez wyraźnego podziału na kontekst prywatny czy publiczny. Wyniki wskazują również, iż osoby o osobowości unikającej, które mają trudności z nawiązywaniem bliskich relacji, rzadziej sięgają po emotikony, co może być związane z emocjonalnym dystansem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.