Choć Lądek-Zdrój słynie z uzdrowiskowego klimatu i zabiegów leczniczych, skrywa także mniej oczywiste atrakcje. Wśród nich z pewnością warto wymienić kryty most z lat 30., który przetrwał wiele - w tym powódź ze września 2024 roku. To jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę europejską.
REKLAMA
Zobacz wideo Lądek-Zdrój - miasto w ruinie. Tak wyglądało dwa tygodnie po powodzi
Jedyny taki most w Polsce. Zapomniana atrakcja w Lądku-Zdroju
Kryty most w Lądku-Zdroju nad rzeką Białą Lądecką powstał w latach 30. XX wieku. Łączył dwa obiekty: willę przy ul. Spacerowej (zwaną Pałacem Białej) i sanatoryjny budynek zabiegowy przy ul. Kościuszki. Dziś jest w rękach prywatnych, nie da się go zwiedzić od środka. Od ul. Spacerowej znajduje się Rezydencja Victoria, od ul. Kościuszki prywatna kamienica. W ostatnich latach obiekt przeszedł remont, jednak wciąż można go podziwiać tylko z zewnątrz.
Po ubiegłorocznej powodzi istniało zagrożenie, iż most zniknie z krajobrazu uzdrowiska. Wszystko przez niebezpieczeństwo konieczności rozbiórki kamienicy przy ul. Kościuszki. Zorganizowano choćby zbiórkę na jej odbudowę.
Kryty most w Lądku-Zdroju. Jak się do niego dostać? Łatwo nie będzie
Jak informuje portal wyszedlzdomu.pl, to jedyny kryty most w Polsce i jeden z niewielu takich obiektów w Europie. Większość z nich jest jednak wykonanych z drewna, lądecki most z kolei jest żelbetowy, co sprawia, iż jest to prawdziwy unikat. Most z charakterystycznymi bajkowymi wieżyczkami i rzygaczami w kształcie smoczej głowy zaprojektował Felix Henry, który stworzył także projekt pierwszej wieży widokowej na szczycie Śnieżnika. Otoczony jest parkiem, w którym można dostrzec nietypowe dla krajobrazu Polski świerk Engelmana i japońską jodłę nikko. Jak się do niego dostać? Kryty most w Lądku-Zdroju najlepiej i najbezpieczniej podziwiać od strony ul. Kościuszki, między kamienicami 34 i 36 wystarczy podejść bliżej brzegu rzeki.