Krynica-Zdrój leży w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Otaczają ją Góry Parkowe, Krzyżowe i Jasiennik. Została założona w 1547 r. przez Danka z Miastka (obecnie Tylicz) jako Krzenycze. Jej rozwój i renoma jako uzdrowiska rozpoczęły się dopiero w XVII wieku, kiedy to odkryto lecznicze adekwatności lokalnych źródeł mineralnych. Z czasem Krynica stała się jednym z najważniejszych kurortów w kraju, a także miejscem spotkań wielu wybitnych postaci kultury, sztuki i polityki. Dziś odwiedzają ją turyści z Polski oraz całej Europy.
REKLAMA
Zobacz wideo Ile powinniśmy mieć wolnego?
Krynica-Zdrój - historia. Jak uzdrowisko rozwijało się na przestrzeni lat?
W 1794 roku zbudowano "Mały Domek", który był pierwszym obiektem służącym kuracjuszom. W 1807 roku Krynica uzyskała oficjalnie status zdroju kąpielowego, a niedługo potem rozpoczęła działalność pierwsza placówka medyczna. Szczyt świetności uzdrowiska przypadł na XIX wiek, kiedy to po przybyciu Józefa Dietla miasto stało się centrum naukowym i medycznym. Z tego okresu pochodzi wiele znanych obiektów, takich jak Stare Łazienki Mineralne i Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna oraz Teatr Modrzewiowy, w którym występowali wybitni artyści tacy jak Helena Modrzejewska. Miejscowość była również miejscem licznych spotkań polskiej elity artystycznej, w tym takich postaci jak Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski czy Jan Matejko.
Państwowy Zakład Zdrojowy w Krynicy-Zdroju - Kuracjusze na deptaku przed Starą Pijalnią Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jakie schorzenia leczy Krynica-Zdrój? Uzdrowisko o wieloletniej tradycji
Miasto słynie przede wszystkim z leczniczych wód mineralnych, takich jak Zuber, Jan czy Słotwinka. Specjalizuje się w terapiach związanych z chorobami układu pokarmowego, moczowego, sercowo-naczyniowego oraz narządu ruchu. Wody bogate w magnez, wapń czy żelazo mają działanie detoksykujące i regenerujące, a kąpiele borowinowe przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju i okolicach? Atrakcje, które zachwycą każdego turystę
Jednym z najbardziej unikalnych miejsc jest wieża widokowa w koronach drzew zlokalizowana na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Miłośnicy historii i dawnej architektury mogą spacerować krynickim deptakiem i podziwiać drewniane wille z XIX wieku. Punkty wód mineralnych, takie jak Pijalnia Główna, umożliwiają nie tylko degustację słynnych leczniczych napojów, ale także relaks w otoczeniu eleganckiego wnętrza. Duże wrażenie robi również Stary Dom Zdrojowy, w którym w tej chwili mieści się restauracja, sala balowa, sanatorium i pijalnia wody mineralnej "Mieczysław".
Krynica-Zdrój dawniej - zdjęcia archiwalneOtwórz galerię
Rodzinom z dziećmi do gustu może przypaść Muzeum Zabawek, które oferuje ponad 3500 eksponatów. Można tam zobaczyć dawne klocki, lalki, konie na biegunach i wiele więcej. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Muzeum Nikifora, poświęcone łemkowskiemu malarzowi, przedstawicielowi sztuki prymitywnej. W okolicach miasta na uwagę zasługują górskie atrakcje - Jaworzyna Krynicka z kolejką gondolową i szlakami oraz Góra Parkowa, gdzie czekają spacerowe alejki, tor saneczkowy i punkt widokowy.