Ustawiasz pokrętło na "5", żeby szybciej było ciepło? Nie płacz, gdy zobaczysz rachunek

kobieta.gazeta.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu? MAXSHOT/iStock


Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Niektórym sen z powiek spędza jednak kwestia rachunków. Martwią się, iż za kilka miesięcy zobaczą kosmiczną kwotę. Unikaj jednego błędu, a nie nadwyrężysz portfela i zwiększysz komfort cieplny.
Prawidłowe korzystanie z grzejników to klucz do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, iż odpowiednia regulacja temperatury wpływa nie tylko na zasobność naszego portfela, ale także samopoczucie. W okresie jesienno-zimowym, gdy tylko zaczyna być chłodniej, wiele osób ustawia kaloryfery na największą moc, czyli cyfrę 5. Okazuje się, iż to duży błąd.


REKLAMA


Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego


Jak ustawić termostat na grzejniku? Jednej cyfry lepiej nie wybierać
Na pokrętle w kaloryferze znajduje się skala. Rozpoczyna się od symbolu śnieżynki lub cyfry 0 do 5, czasem 6. Każda z nich odpowiada przybliżonej temperaturze, jaką będzie utrzymywał termostat. Są to:
Może zainteresować cię też: Zabrałam trochę kotu z kuwety. Pomiauczał i mu przeszło, a ja pozbyłam się samochodowego problemu


0 albo śnieżynka - minimalne ciepło, zapobiegające zamarznięciu wody w grzejniku,
1 - temperatura ok. 12-13 st. C,
2 - temperatura ok. 15 st. C,
3 - temperatura pomiędzy 18 a 20 st. C,
4 - temperatura między 22 a 24 st. C,
5 - maksymalne ciepło, około 28 st. C.


Popularną praktyką jest ustawianie termostatu na "5", żeby szybciej nagrzać pomieszczenie. Niestety to tak nie działa. Pamiętaj, iż termostat jedynie reguluje temperaturę docelową, a nie szybkość nagrzewania. "Piątka" spowoduje niepotrzebne przegrzewanie i zwiększone wydatki.


kaloryfer (zdj. ilustracyjne) zvonko1959/istock


Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu? Te dwie cyfry będą najlepszym wyborem
Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie pokrętła na cyfrę 3 albo 4. Pozwala to efektywniej osiągnąć optymalną temperaturę. Niektórzy całkowicie wyłączają kaloryfery, gdy wychodzą z domu. W ten sposób chcą zaoszczędzić. To kolejny duży błąd. W praktyce ludzie tylko sobie tym szkodzą, bo wychłodzone pomieszczenie potrzebuje dużo więcej energii, żeby ponownie osiągnąć komfortową temperaturę. A to oznacza, iż rachunek za ogrzewanie przyjdzie wyższy. jeżeli planujesz dłuższą nieobecność, ustaw "1" albo "2". jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału