„Znajdziecie mnie w moich pracach” – ta wypowiedź projektanta jest jedną z najważniejszych inspiracji Saskii Lubnow i Karla von der Ahé, gościnnych kuratorów z duetu Dreamrealizer, którzy wspólnie z Wojciechem Piotrem Onakiem przygotowali dla Starego Browaru retrospektywną wystawę Gianniego Versace. Wpatrywanie się z bliska w skórzane stroje z logo meduzy, sukienki ze słynnego „metalowego jedwabiu” Oroton czy barwne jak papugi jedwabne męskie koszule to dziś jedyne możliwe bezpośrednie spotkanie z mistrzem. 15 lipca 1997 roku uzdolniony designer zginął z rąk seryjnego zabójcy przed wejściem swojej luksusowej posiadłości w Miami. Gdyby żył 2 grudnia 2023 świętowałby 77 urodziny – prawdopodobnie z adekwatnym sobie przepychem i radością.
Głośny luksus Gianniego
Gianni Versace urodził się w 1946 roku w małym miasteczku na południu Włoch. Aby rozwijać modową karierę, przeniósł się do Mediolanu, gdzie w 1978 r. powstał pierwszy butik marki. Jego wyobraźnia była przesiąknięta monumentalizmem i idealizowanym pięknem sztuki starożytnej, dynamicznymi formami baroku, dramaturgią operowych spektakli, soczystymi kolorami dzieł pop-artu. Z tego bogatego spektrum inspiracji wyrósł eklektyczny wizualny leksykon: logo z meduzą, arabeskowy print „Barocco”, metaliczne tekstylia Oroton, złote ozdoby. Pełen przepychu styl lansowany przez projektanta był odpowiedzią na społeczne zmiany, których on sam był uosobieniem. Designer identyfikował się z grupą gwałtownie wzbogacających się przedsiębiorców, twórców, pracowników rodzącej się branży IT, „wilków z Wall Street”. Dla reprezentów „new money” moda była środkiem manifestacji samodzielnie zdobytych pieniędzy, statusu i władzy. Luksus Gianniego Versace to luksus głośny, nachalny, ociekający złotem, ale też – wyrafinowany i dopracowany na poziomie detalu i rzemiosła haute couture.
Wystawa w Starym Browarze przybliża publiczności estetykę, ikonografię oraz kulturowo-społeczne tło uniwersum Gianniego Versace, a w wielkim finale zaprasza widzów na niecodzienny „pokaz mody”. W sali na trzecim poziomie Galerii na Dziedzińcu pokazana jest selekcja modeli z każdej kolekcji stworzonej przez włoskiego projektanta w latach 90.
Gianni Versace Retrospective
wystawa na 20. urodziny Starego Browaru w Poznaniu
Wystawa czynna do 31 stycznia 2024 r., od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, Poznań
Kurator: Wojciech Piotr Onak
Kuratorzy gościnni: Karl von der Ahé i Saskia Lubnow (Dreamrealizer)
Bilety: 40 zł (do nabycia przy wejściu na wystawę), promocja 1+1 gratis dla uczniów, studentów i seniorów: od wtorku do czwartku
W pierwsze wtorki miesiąca oraz 2 grudnia 2023 r. wstęp bezpłatny.