Zapraszamy serdecznie na uroczystość odsłonięcia detalu architektonicznego herbu Gładyszów , którą zaplanowano na dzień 31 lipca na godz. 17:00 w Kasztelu w Szymbarku.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz Wojewódzkich, Powiatu Gorlickiego, Gminy Gorlice oraz potomkowie rodziny Gładyszów oraz majątku Szymbark. O wyjątkową oprawę historyczną wydarzenia zadba Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach. Po uroczystości przewidziany jest słodki poczęstunek.
Dwór obronny w Szymbarku, dawna siedziba Gładyszów, jest cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Stanowi istotny przykład kasztelu polskiego. Budowę rozpoczęto w I połowie XVI wieku, a ukończono w latach 1585-1590. W drugiej fazie budowy bryła dworu stała się bardziej ozdobna: zwieńczono ją attyką arkadową, poniżej wykonano dekorację sgraffitową. Wskazując na literaturę specjalistyczną w dziedzinie historii architektury, Polskie dwory cechowało wiele charakterystycznych atrybutów. zwykle dwór lokowany był na wzniesieniu, bramy wjazdowe niekiedy budowano paradne, a nad wjazdem zwykle widniał herb właściciela. Ten sam herb lokowano także w portyku dworu. Jednocześnie na większości zamków, pałaców oraz siedzib dworskich na elewacjach pojawia się detal herbowy. W wyniku kwerend w posiadanych przez Muzeum archiwaliach, na jednej z pocztówek, można dostrzec zaciemnienie nad wejściem do dworu, które wskazuje na dawną lokalizację herbu właścicieli Dworu. Po wielu stuleciach oraz kilkudziesięcioletniej historii ratowania oraz rewitalizacji jednego z najcenniejszych zabytków Ziemi Gorlickiej, herb rodziny Gładyszów wraca na jego należyte miejsce.