Urlop menstruacyjny dla kobiet z OHP

bejsment.com 2 godzin temu

Menstruacja często wiąże się z dolegliwościami fizycznymi, takimi jak bóle, nudności czy zmęczenie, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym wykonywanie obowiązków zawodowych. W odpowiedzi na te wyzwania niektóre organizacje decydują się na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych dla swoich pracownic w okresie menstruacji.

Nowa inicjatywa w OHP

Od grudnia 2024 roku Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) wprowadzają rozwiązanie mające na celu poprawę warunków pracy kobiet. Każda zatrudniona w OHP pracownica będzie mogła skorzystać z jednego dodatkowego dnia wolnego w miesiącu, związanego z cyklem menstruacyjnym. Decyzja ta wynika z potrzeby wsparcia kobiet, które w tym czasie doświadczają dolegliwości utrudniających pracę.

O wprowadzeniu tego „urlopu menstruacyjnego” poinformował Komendant Główny OHP, Jerzy Budzyn, w wywiadzie dla Polskiego Radia RDC. Zaznaczył, iż chociaż polski parlament dotąd nie podjął działań legislacyjnych w tej kwestii, to OHP zdecydowały się na pionierski krok, który może stanowić inspirację do szerszej debaty publicznej.

Czym są Ochotnicze Hufce Pracy?

Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, której misją jest wspieranie młodzieży, zwłaszcza tej zagrożonej wykluczeniem społecznym. OHP oferują różnorodne programy, takie jak szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy czy międzynarodowe wymiany, mając na celu aktywizację społeczną i zawodową młodych ludzi.

Idea urlopu menstruacyjnego

Koncepcja urlopu menstruacyjnego nie jest nowa na świecie. Już w latach 40. XX wieku Japonia wprowadziła takie rozwiązanie. Statystyki wskazują, iż bolesne miesiączki dotykają choćby 80% kobiet, jednak tylko 14% decyduje się na skorzystanie z tej możliwości. Wiele kobiet obawia się stygmatyzacji lub czuje się niekomfortowo, otwarcie mówiąc o dolegliwościach związanych z cyklem menstruacyjnym, co często skutkuje kontynuowaniem pracy mimo silnego bólu.

Sytuacja w Polsce

Martyna Kucharska-Staszel, adwokat, w rozmowie z portalem PulsHR zwróciła uwagę na brak regulacji prawnych w Polsce dotyczących dni wolnych dla kobiet doświadczających bolesnych menstruacji. w tej chwili pracownice zmuszone są korzystać z urlopów na żądanie lub zwolnień lekarskich. Wprowadzenie specjalnych dni wolnych mogłoby nie tylko ułatwić kobietom radzenie sobie z dolegliwościami, ale również zwiększyć świadomość społeczną na temat problemów zdrowotnych związanych z cyklem menstruacyjnym.

Idź do oryginalnego materiału