Upiorne miejsce w Polsce. Według wierzeń odbywały się tu sabaty czarownic, a diabeł budował zamek

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Co straszy na Babiej Górze? fot. Kuba Ociepa / Agencja Wyborcza.pl


Wiele osób wierzy, iż to najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Związanych z nim jest wiele podań oraz legend, a od niektórych włos się jeży na głowie. Równocześnie to popularny cel wycieczek, który obiera poro turystów. Widoki z samej góry wynagradzają trud wędrówki. Co straszy na Babiej Górze?
W Polsce znajdziemy wiele urokliwych miejsc, z którymi wiążą się intrygujące legendy. Jednym z nich niewątpliwie jest Diablak położony w masywie górskim Babia Góra. To jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w całych Beskidach Zachodnich. Nie bez powodu zyskał swoją nazwę. Wiąże się z nią naprawdę sporo podań, a niektóre z nich zaskakują.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Co straszy na Babiej Górze? Legend nie brakuje
Babia Góra skrywa wiele sekretów, a wierzenia z nią związane mogłyby być scenariuszem do niejednego filmu. Jak informuje gorskalesniczowka.pl, według niektórych powstała z kupy kamieni usypanych przed domem przez babę-olbrzymkę. Z kolei zgodnie z innymi wierzeniami to nic innego jak skamieniała kochanka, która na widok śmierci ukochanego umarła z żalu.
Zobacz też: Zimą zawsze chodzę na te szlaki. Nie są trudne, a mam bajeczne widoki na wyciągnięcie ręki
Natomiast sam Diablak, czyli najwyższy szczyt masywu (1724 m n.p.m.), od zawsze kojarzony był z diabłem. Wierzono, iż na wierzchołku miał budować zamek, jednak go nie skończył. Cała konstrukcja runęła na rozbójnika, którego krzyk wciąż można usłyszeć pomiędzy głazami. Niektórzy mówią też o odgłosie ciupagi uderzającej w skały. Dziś po wspaniałej konstrukcji pozostały tylko kamienie.


Inne podanie mówi, iż na Babiej Górze znajduje się tajemnicze przejście między światami, gdzie można natknąć się na zbłąkane dusze. W przeszłości miało się zdarzać, iż śmiałkowie odwiedzający ją nocą ginęli bez wieści w tajemniczych okolicznościach. Zgodnie z innymi wierzeniami, których naprawdę nie brakuje, na szczycie Diablaka odbywały się sabaty czarownic, zaś we wnętrzu góry mieszka smok.


Widok z Babiej Góry Widok z Babiej Góry. Fot. Andrzej Monczak / Agencja Wyborcza.pl


Skąd najlepiej wejść na Babią Górę? Na tej trasie spotkasz utrudnienia
Na Babią Górę prowadzi wiele tras, w tym również między innymi z Zawoi, czyli najdłuższej i największej wsi w Polsce oraz przez popularną Perć Akademików, gdzie na piechurów czekają łańcuchy. Ten wariant przez wielu uważany jest za najbardziej wymagający. Inne z kolei nie zawierają utrudnień technicznych, jednak ze względu na przewyższenia oraz odległości przyzwoita kondycja jest co najmniej wskazana. Nie zapomnij również o odpowiednim wyposażeniu, gdyż na samej górze nierzadko bardzo wieje.
Nieprzewidywalna pogoda to jedna z cech charakterystycznych Diablaka. Mimo to cieszy się popularnością przez cały rok. Nie brakuje chętnych, którzy wędrówkę rozpoczynają jeszcze o świcie, by powitać na nim nowy dzień. Przebijające się nad horyzontem pierwsze promienie słońca robią piorunujące wrażenie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału