Upadła gwiazda czy jajo węża? W polskich lasach można potkać niezwykłego grzyba. "Kosmiczny urok"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Holger Krisp - cmmons.wikimedia.org - CC BY 3.0


Podczas jesiennych spacerów po lesie można natknąć się na rzadkie i nietypowe okazy grzybów. Jednym z nich jest niewątpliwie gwiazdosz, którego charakterystyczny wygląd budzi niezliczenie wiele skojarzeń. Niektórzy wierzyli nawet, iż ma magiczne moce.
Na początku tygodnia Lasy Państwowe opublikowały na Facebooku zdjęcie nietypowego grzyba zwanego "upadłą gwiazdą" bądź "wężowym jajem". Wyróżnia się okrągłym kształtem, a gdy zewnętrzna osłona chroniąca owocnik pęknie, przypomina płatki kwiatu bądź ramiona gwiazdy. Stąd prawdziwa nazwa tego okazu to gwiazdosz. W Polsce występuje 20 gatunków, z czego większość jest pod ścisłą ochroną.


REKLAMA


Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych


Gwiazdosz, czyli upadła gwiazda. Większość gatunków jest pod ochroną
Gwiazdosze rosną zwykle na glebie bogatej w próchnicę w zaroślach i lasach liściastych, szczególnie w cieniu. Jak tłumaczą leśnicy, według wierzeń zaobserwowanie tego grzyba stanowi dowód na istnienie nadprzyrodzonych mocy. Może być to również zapowiedź wystąpienia różnych wyjątkowych zdarzeń.


Rdzeni amerykanie nazywają go "ka-ka-too" co w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy "upadła gwiazda". [...] Nazwa rodzajowa - "Geastrum" - to połączenie słów "Geo" (ziemia) i "astrum" (gwiazda). Idealnie oddaje kosmiczny urok gwiazdosza


- czytamy na Facebooku.


Legendy opisywały niezwykłe spotkania "wężowego jaja" na leśnych duktach. Teraz już wiemy, iż były to tyło młodociane formy gwiazdosza


- napisali w poście przedstawiciele Lasów Państwowych. Dodali też, iż grzyb bywa też porównywany do... pieczarki nadzianej oliwką. Jak smakuje? Niestety musimy zmartwić miłośników grzybów - wcale, bo gwiazdosze są niejadalne. Co więcej, 15 gatunków jest pod ścisłą ochroną, m.in. angielski, szorstki, kwiatuszkowaty, czarnogłowy czy czeski. Z kolei od 1 marca 2015 r. pod częściową ochroną znajdują się dwa - brodawkowy i czteropromienny.


Nietypowe grzyby w Polsce. To jeden z najbardziej intrygujących okazów
Wprawdzie nie trzeba nigdzie zgłaszać napotkania zagrożonych gatunków grzybów (wyjątkiem jest znalezienie uszkodzonych okazów), ale warto je odnotować na stronie grzyby.pl. Dzięki temu będzie wiadomo, w jakich regionach występują i ile mniej więcej ich jest.


Gwiazdosze - przykłady różnych gatunkówOtwórz galerię
Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem ich nie zrywać i nie niszczyć. Można za to zrobić zdjęcie na pamiątkę. Podobnie postąpili obserwatorzy Lasów Państwowych, którzy podzielili się własnymi fotografiami w komentarzach. "I mi się udało spotkać w naszym lesie" - napisała jedna z użytkowniczek. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału