Unéole łączy energię wiatrową i słoneczną. Idealny system energii odnawialnej?

swiatoze.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Unéole łączy energię wiatrową i słoneczną. Idealny system energii odnawialnej?


Francuski startup Unéole opracował hybrydowy system energetyczny, który łączy energię słoneczną i wiatrową. Turbiny wiatrowe zostały pokryte fotowoltaicznym dachem, aby zmaksymalizować produkcję OZE. Czy to idealny rozwiązanie dla energii odnawialnej?

Połączona moc słońca i wiatru

Mechanizm jest cichy i został specjalnie dostosowany do budynków miejskich.

Połączenie wiatru i energii słonecznej umożliwia ciągłą produkcję prądu, a tym samym zwiększa ilość energii pozyskiwanej i zużywanej lokalnie. Pomysł wziął się z podróży do Polinezji Francuskiej. Na odciętych od kontynentu wyspach zrodził się nietypowy pomysł na samowystarczalność energetyczną.

Unéole łączy rząd turbin wiatrowych zwieńczonych panelami słonecznymi o łącznej wysokości około czterech metrów. Jedno urządzenie produkuje około 1500 kWh rocznie, czyli więcej niż średnie zapotrzebowanie na energię jednego człowieka.

Pierwsze urządzenie zostało zamontowane w zeszłym roku w ośrodku CD2e LumiWatt w Loos-en-Gohelle, Pas-de-Calais. Unéole zbiera w tej chwili fundusze na komercjalizację swojej technologii.

Twórcy twierdzą, iż ich system jest o 40% bardziej wydajny energetycznie w porównaniu do samej instalacji fotowoltaicznej zajmującej tej samą powierzchnię. Turbiny wiatrowe pochodzą z materiałów z recyklingu lub nadających się do ponownego wykorzystania (aluminium i stal nierdzewna).

Jakie jeszcze korzyści, oprócz niskiego śladu węglowego, daje to rozwiązanie?

Idealny system energii odnawialnej?

Połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii daje możliwość ich naprzemiennego działania w zależności od warunków pogodowych. Ponieważ efektywność fotowoltaiczna zależy od promieniowania słonecznego, turbiny wiatrowe przejmują ich rolę w nocy lub zimą, kiedy promieniowanie jest słabe. W ten sposób energia wiatrowa i słoneczna idealnie się uzupełniają.

Francuska publiczna Agencja CEREMA stwierdziła ponadto, iż panele działają cicho i nie wytwarzają żadnych szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla właścicieli nieruchomości, z uwagi na fakt, iż urządzenie montowane jest na dachach. Francuski start-up, chce aby technologia nadawała się do montażu na wszystkich rodzajach dachów płaskich o powierzchni 150 m2 lub większej. Zastosowanie tej technologii mogłoby przynieść korzyści, takie jak zmniejszenie opłat za elektryczność dla najemców oraz poprawa charakterystyki energetycznej budynków.

Unéole to nie jedyna firma, która wpadła na pomysł połączenia ze sobą różnych odnawialnych źródeł energii.

Inne hybrydowe rozwiązania OZE

SINN Power, jako pierwsza i jedyna firma na świecie opracowała Ocean Hybrid Platform – urządzenie łączące pozyskiwanie energii z fal, wiatru i energii słonecznej. Pierwsza taka platforma działa w Grecji już od 2020 roku.

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe i energia z fal morskich w jednym hybrydowym urządzeniu OZE

Z kolei na Morzu Północnym powstanie pierwsze na świecie połączenie pływających farm fotowoltaicznych z energią wiatrową. Umowę dotyczącą stworzenia takiego systemu podpisały firmy RWE i SolarDuck.

Na Morzu Północnym powstaną pierwsze hybrydowe elektrownie OZE – pływające farmy słoneczne i wiatrowe

źródło i zdjęcia: uneole.fr, zdj. główne: screen z filmu na YouTube przedstawiającego platformę Unéole.

Idź do oryginalnego materiału