Ukryty klejnot 60 km od Polski. Bez ścisku na szlakach, a widoki lepsze niż w Tatrach

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
To jedno z najbardziej unikatowych miejsc tuż przy południowej granicy Polski. Będzie idealne na aktywne spędzenie weekendu. Czy Słowacki Raj jest trudny do przejścia? Podpowiadamy, jakie atrakcje czekają na miejscu.
Na świecie istnieje wiele miejsc, których człowiek nazwał rajem. Zaledwie 60 km od polskiego przejścia granicznego jedno miejsce oficjalnie nosi taką nazwę. Słowacki Raj to popularna nazwa Gór Straceńskich. Jeden z najpiękniejszych rejonów środkowej Europy zachwyca malowniczymi wąwozami, kanionami, wodospadami, kładkami i licznymi jaskiniami. Nie bez przyczyny więc staje się numerem jeden miejsc do zobaczenia wśród wielu Polaków.


REKLAMA


Zobacz wideo Gwiazda "M jak miłość" Michalina Sosna zdradza, dlaczego tak bardzo chroni prywatności. "Była jedna sytuacja" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Ile trwa przejście Słowackiego Raju? To jedno z najpiękniejszych miejsc przy granicy z Polską
Słowacki Raj to w rzeczywistości rozległy krasowy płaskowyż. Park oferuje ponad 300 km szlaków pieszych i 150 km tras rowerowych. Trasy prowadzą przez malownicze doliny, często wyposażone w drabinki i mostki, co czyni je niezwykle emocjonującymi. Przejście jednej z nich zajmuje zwykle od 2 do 4 godzin. Do największych "słowackiej perły" należą:


Suchá Belá, czyli najpopularniejszy, jednostronny zielony szlak z Hrabušic, z drabinami, kładkami i wodospadami. Jego przejście zajmuje ok. 2,5-3 godziny.
Kláštorisko to polana z ruinami klasztoru Kartuzów. Zapewnia piękne widoki na Tatry. Istnieje możliwość odpoczynku i noclegu w schronisku.
Przełom Hornadu to malowniczy szlak wzdłuż rzeki. Znajdziesz tam sporo metalowych stopni, wiszących mostów i stromych skał, więc wymaga ostrożności.
Tomášovský výhlad to punkt widokowy na skale. Rozpościera się z niego panorama doliny Hornadu.
Szlak Piecky to trudniejszy, jednostronny wąwóz z drabinami i progami skalnymi. Czas przejścia to ok. 3 godziny.


Wąwóz Kysel, czyli najtrudniejszy szlak z odcinkiem via ferrata (Velký Kysel). Tutaj sprzęt i kask jest obowiązkowy. Obowiązuje również opłata za wstęp.
Malý Kysel to łatwiejsza, dwustronna wersja wąwozu, także z drabinami i kładkami.
Południowa część parku, czyli mniej uczęszczana, zapewnia łatwiejsze szlaki oraz interesujące punkty: Zejmarská roklina, Velká Knola, Havrania Skala.
Zejmarská roklina to krótki, jednostronny szlak z drabinkami, prowadzący na płaskowyż Geravy.
Palcmanská Maša, czyli sztuczne jezioro z zaporą i torami. Znajduje się tam także ośrodek sportów zimowych w Mlynky - Dedinky.
Dobšinská ladová jaskyňa to unikalna jaskinia lodowa z całorocznym lodem. Jedna z niewielu dostępnych dla turystów bez specjalistycznego sprzętu.


Słowacki RajOtwórz galerię
Ile kosztuje wstęp do Słowackiego Raju? To zależy od szlaku
Na miejsce najlepiej dojechać samochodem, kierując się na Hrabušice (15 km od Popradu). Wyruszając z Krakowa, na miejscu będziemy w około 3 godziny. Za wejście do Parku Narodowego Słowacki Raj należy zapłacić, a środki przeznaczone są na utrzymanie infrastruktury obszaru chronionego we właściwym stanie. Bilety kupisz przy głównych wejściach i parkingach. Wstęp kosztuje od 2,00 € do 4,00 € w zależności od wybranego szlaku.
Czy planujesz odwiedzić Słowacki Raj? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału