Uderzenia gorąca, pogorszenie nastroju – jak zadbać o siebie podczas menopauzy?

ohme.pl 1 rok temu

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, bezsenność, zwiększona potliwość i zmniejszone libido to najczęstsze objawy menopauzy. Wahania poziomu hormonów często są bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Jak złagodzić objawy menopauzy i jak zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie?

Menopauza – czym jest?

Menopauza inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem jest fizjologicznym okresem w życiu kobiety. Ostateczne ustanie miesiączkowania najczęściej pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Wielu kobietom menopauza kojarzy się z końcem młodości i rozpoczęciem nowego etapu życia. Okres przekwitania można podzielić na dwie części – premenopauzę czyli okres przed wystąpieniem ostatniej miesiączki (może trwać od 2 do 8 lat) oraz okres pomenopauzalny, który trwa rok po wystąpieniu ostatniego krwawienia menstruacyjnego.

Szereg objawów

Dla wielu kobiet menopauza jest wyjątkowo trudnym okresem, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych symptomów klimakterium należą:

  • Uderzenia gorąca
  • Bezsenność, nerwowość, nocne poty
  • Częstsze infekcje dróg moczowych
  • Spadek napięcia wokół cewki moczowej (problem z trzymaniem moczu)
  • Zmiany w pochwie (pochwa staje się bardziej sucha, krótsza i węższa)
  • Wahania masy ciała
  • Utrata jędrności piersi

Jak zadbać o siebie podczas menopauzy?

Choć objawy menopauzy mogą budzić niepokój, to do zmian jakie zachodzą w organizmie warto podejść z odpowiednim nastawieniem. Jak zadbać o siebie podczas klimakterium? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Pij chłodną wodę

Na uderzenia gorąca i nocne poty skarży się większość kobiet podczas menopauzy. Jak temu zaradzić? Popijaj chłodną wodą, śpij w cienkiej, bawełnianej koszuli nocnej i postaraj się utrzymać niską temperaturę w sypialni.

  • Ruszaj się

U większości kobiet, podczas menopauzy spada poziom aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnym ruchu, który nie tylko poprawi sprawność organizmu, ale także pomoże zadbać o figurę. Podczas aktywności fizycznej zmniejszamy napięcie, lęk i poprawiamy układ krążenia. Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być indywidualnie dopasowana do kondycji i stanu zdrowia każdej kobiety.

  • Odpręż się

Skuteczne w walce z bezsennością mogą okazać się metody wyciszenia przed snem. Posłuchaj spokojnej muzyki, zrelaksuj się, poćwicz jogę lub rozpocznij medytację. Niektórym kobietom pomaga picie naparów ziołowych.

  • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

Spadek estrogenu i progesteronu ma wpływ nie tylko na pogorszoną kondycję psychiczną, ale także na pogorszenie kondycji skóry. Przesuszonej skóry, bardziej widocznych zmarszczek czy nadmiernego wypadania włosów nie można bagatelizować. Odpowiednia pielęgnacja z użyciem odżywczych, nawilżających i wzmacniających kosmetyków powinna przynieść widoczną poprawę. Najbardziej pożądanymi składnikami kosmetyków jest kwas hialuronowy, retinol, witamina C, ceramidy i gliceryna. Do codziennej pielęgnacji stosuj kosmetyki zapewniające termoregulację skóry.

  • Patrz co jesz

W okresie menopauzalnym przemiana materii spada, dlatego kobiety z taką łatwością przybierają na wadze. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha, co prowadzi do powstania „oponki”. Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Zadbaj, by w codziennym menu pojawiły się nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega-3. Ogranicz spożywanie soli, cukru, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kofeiny i alkoholu. Być może konieczna będzie suplementacja wapnia i witaminy D – w tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  • Rzuć palenie

Jeśli paliłaś, koniecznie pożegnaj się z nałogiem. Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób serca i nowotworów. Dodatkowo może nasilać uderzenia gorąca. Palenie zastąp aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.

Idź do oryginalnego materiału