Ubrania przerabiali na donice i ławki w Katowicach. Trafiły m.in. do schroniska dla zwierząt i Domu Aniołów Stróżów

infokatowice.pl 4 godzin temu

Akcja „Ubrania Pełne Mocy” zorganizowana przez Galerię Katowicką to inicjatywa mająca na celu promowanie recyklingu i zrównoważonego rozwoju. Zebrano 16,5 tony nieużywanej odzieży i akcesoriów, z czego część wróciła na rynek, a część została przetworzona na kompozyt tekstylny, z którego powstały ławki i donice. Firma VIVE Textile Recycling, lider w recyklingu tekstyliów, przekształciła oddaną odzież w elementy miejskiej infrastruktury, a produkty te zostały przekazane lokalnym organizacjom, wspierając inicjatywy ekologiczne.

Jedna ławka wymagała przetworzenia 60 kg tekstyliów i waży 100 kg, natomiast donice o masie 60 kg powstały z 35 kg przetworzonych ubrań. Kompozyt tekstylny jest materiałem wyjątkowo trwałym – odpornym na warunki atmosferyczne i mikroorganizmy, nie wymaga sezonowej konserwacji i w pełni nadaje się do recyklingu. Dzięki temu może być używany do budowy dużych konstrukcji, takich jak altany czy pomosty.

W finale akcji ławki trafiły do organizacji współpracujących z Galerią Katowicką – Domu Aniołów Stróżów oraz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Dwie ławki zostały również przekazane do Lawendowego Ogrodu przy ul. Ziołowej w ramach miejskiego programu. Donice natomiast zostały przekazane do szkoły podstawowej przy ulicy Lompy, gdzie uczniowie posadzili w nich rośliny, wzbogacając przestrzeń wokół szkoły i jednocześnie ucząc się o ekologii.

„Anioły od lat mogą liczyć na wsparcie Galerii Katowickiej. Za nami kooperacja przy kilku zbiórkach, kampaniach i akcjach, takich jak Ubrania Pełne Mocy. Za sprawą tej ostatniej do Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu trafiły ławeczki wyprodukowane ze starych i zniszczonych ubrań. Muszę przyznać, iż ich pojawienie się wzbudziło olbrzymie zainteresowanie wśród dzieci i rozpoczęło ciekawą dyskusję o recyklingu. Podopieczni wspólnie z wychowawcami rozmawiali o tym, w jaki sposób dać drugie życie przedmiotom i wpadli na kilka oryginalnych pomysłów” – mówi Monika Bajka, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Całość akcji pokazuje, iż dzięki wspólnym wysiłkom możliwe jest nie tylko zredukowanie odpadów, ale także wzbogacenie przestrzeni miejskiej o funkcjonalne i estetyczne elementy, które jednocześnie sprzyjają dyskusji o potrzebach środowiska.

Idź do oryginalnego materiału