Planowanie podróży to nie tylko kupno biletu lotniczego, tworzenie planu zwiedzania, rezerwacja hotelu czy wynajęcie samochodu. Zanim wyruszysz w świat, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. W tym rozdziale dowiesz się, dlaczego warto je wykupić a także na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią polisę. Podzielimy się z tobą naszym kilkuletnim doświadczeniem.
Zapraszamy do wpisu!
Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia
Ubezpieczenie turystyczne jest twoim zabezpieczeniem w podróżach, nie tylko w tych zagranicznych, ale i tych w obrębie Polski. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia ochroni cię przed kosztami zarówno leczenia w razie wypadku czy choroby, jak i powstałymi na skutek opóźnionego lotu oraz kradzieży. jeżeli w trakcie podróży skorzystasz z pomocy medycznej lub trafisz do szpitala, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty.
Pamiętaj, iż w niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. Czy wiesz, iż badanie krwi w trakcie podróży do USA może kosztować choćby 4000 zł?
Dobre ubezpieczenie turystyczne obejmuje pobyt w dowolnym miejscu na świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż do Azji, czy Afryki. Pamiętaj, aby w trakcie zakupu polisy uwzględnić wszystkie kraje, które planujesz odwiedzić.
Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się również do transportu medycznego do Polski. A takie koszty mogą być naprawdę wysokie. choćby kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Wybierając polisę ubezpieczeniową, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), tak aby mieć pewność, iż w przypadku twojej podróży zapewnia ona kompleksową ochronę.
Gdzie szukać ubezpieczenia turystycznego? Przede wszystkim możesz skorzystać ze znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Bardzo popularne są również ubezpieczenia dopasowane pod długoterminowe podróże. Spośród wielu dostępnych na rynku najlepsze opinie zbiera SafetyWing. Wielu poznanych przez nas w podróży ludzi posiada taki właśnie pakiet ubezpieczeniowy.
Sprawdź ubezpieczenie SafetyWing – warunki, koszty i zakres ochrony.
Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne
Naszym zdaniem tak. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu lub nagłej choroby. Posiadanie polisy gwarantuje komfort psychiczny, brak niepotrzebnego stresu, a także nie naraża ciebie ani twoich bliskich na wysokie koszty.
Oczywiście nikt nie chciałby się znaleźć w kłopotliwej sytuacji, ale życie pisze różne scenariusze. Mówi się, iż przezorny zawsze ubezpieczony.
Podróżując po świecie, zawsze mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową. W trakcie półrocznego pobytu w Ameryce Środkowej i Południowej odwiedziliśmy Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę, Kolumbię i Curacao. Przygotowując się do podróży spędziliśmy mnóstwo czasu w sprawdzenie praktycznie wszystkich dostępnych na rynku pakietów ubezpieczeniowych. Finalnie, skorzystaliśmy z oferty SafetyWing z sumą gwarancyjną 250 000 $. Na szczęście nie mieliśmy okazji z niej skorzystać.
Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne
Przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe elementy każdej polisy takie jak ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
Zaleca się aby suma gwarancyjna w przypadku kosztów leczenie wynosiła co najmniej 20 000 € (w przypadku podróży do państw UE) i 50 000 € (w przypadku podróży poza Europę).
Im wyższa suma gwarancyjna NNW, tym większe odszkodowanie uzyskasz w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Wybór odpowiedniego zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego zależy od tego, w jaki sposób planujesz spędzić swój wyjazd. Standardowy pakiet będzie wystarczający w przypadku tradycyjnego wypoczynku nad basenem z rekreacyjną aktywnością fizyczną. Ale jeżeli planujesz coś więcej, to warto zastanowić się nad dodatkami. Poniżej znajdziesz krótki opis trzech najpopularniejszych:
- Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego i elektroniki – Dodatek ten zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy twój bagaż, sprzęt sportowy lub elektronika zostaną uszkodzone, skradzione lub zgubione przez linie lotnicze.
- Klauzula alkoholowa – Czy wiesz, iż bycie pod wpływem alkoholu w trakcie wypadku bardzo często wyłączone jest z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego? jeżeli chcesz, aby polisa pokrywała koszty leczenia lub wypłatę odszkodowania w zdarzeniach mających miejsce w stanie upojenia alkoholowego, zastanów się nad zawarciem w polisie dodatkowej klauzuli.
- Klauzula chorób przewlekłych – Ubezpieczenie turystyczne nie pokryje kosztów leczenia, w przypadku pogorszenia twojego stanu zdrowia związanego z chorobami przewlekłymi. Kompleksową ochronę w takiej sytuacji zapewni ci dodatkowa klauzula.
Historie z naszych podróży
Na całe szczęście nigdy nie mieliśmy żadnej niebezpiecznej sytuacji w trakcie podróży po świecie. Jest jednak kilka historii, w których niezwykle cenna była świadomość, iż w razie nieplanowanej sytuacji mamy porządne ubezpieczenie.
Wspinaczka na wulkan Cerro Chato w Kostaryce
Kostaryka to kraj, który słynie z niesamowitych wulkanów. Te z kolei mogliśmy podziwiać w Parku Narodowym El Arenal. Spośród licznych atrakcji zdecydowaliśmy się na wędrówkę na wodospad Cerro Chato. Nie jest on zbyt wysoki, liczy sobie zaledwie 1140 m n.p.m. Mimo wszystko ścieżka prowadząca na szczyt jest dość wymagająca a na jej pokonanie potrzeba kilku godzin. To był fantastyczny dzień spędzony w miłym towarzystwie i pełen pozytywnych wrażeń.
Wędrówka w Dolinie Cocora w Kolumbii
W Dolinie Cocora znajdują się prawdopodobnie najwyższe palmy na świecie. Wędrówką po okolicznych wzgórzach to jedna z najciekawszych atrakcji w Kolumbii. Piękne widoki zachwycają na każdym kroku. Mnóstwo zieleni, majestatyczne góry, dzika przyroda and niesamowite punkty widokowe.
Trekking na wodospad Salto del Angel w Hondurasie
Honduras słynie z pięknej przyrody i gościnności lokalnych mieszkańców. W trakcie podróży po zachodniej części kraju postanowiliśmy odwiedzić wodospad Salto del Angel, który znajduje się pośród lasów, z dala od miasteczka Zambrano. W ciągu jednego dnia pokonaliśmy ponad 35 kilometrów. Sam wodospad okazał się być malowniczo położony. Ogromny kanion, do którego z hukiem spada woda zrobił na nas ogromne wrażenie.
W trakcie trzech wyżej wspomnianych wędrówek z tyłu głowy mieliśmy świadomość, iż gdyby stało się coś nieplanowanego to jesteśmy objęci ubezpieczeniem, na które możemy liczyć.
Jak dbać o bezpieczeństwo w podróży?
Bezpieczeństwo w podróży ZAWSZE powinno być kwestią priorytetową. To właśnie dzięki dbaniu o swoje bezpieczeństwo wrócisz do domu z uśmiechem na twarzy i mnóstwem pozytywnych wspomnień. W jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji? Kilka lat doświadczenia pozwoliło nam ustalić kilka absolutnie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Unikaj potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i regionów. jeżeli jakiś region kraju lub dzielnica jest potencjalnie niebezpieczna to staraj się ich unikać. Nie warto, z pełną świadomością pakować się w problemy.
- Pilnuj swojego plecaka i nie „szpanuj” dużą ilością gotówki. Najcenniejsze rzeczy (paszport, pieniądze i elektronikę) zawsze trzymaj przy sobie. jeżeli wyciągasz portfel w miejscu publicznym to staraj się aby nie znajdowało się tam zbyt dużo gotówki.
- Korzystaj ze sprawdzonych biur podróży. jeżeli w podróży planujesz korzystać z lokalnych biur podróży (wycieczka w góry, nurkowanie…) to zawsze sprawdź czy dane biuro funkcjonuje legalnie i czy posiada ubezpieczenie.
- ZAWSZE zachowuj zdrowy rozsądek i podejmuj przemyślane decyzje.