W Nadrenii Północnej-Westfalii władze pięciu okręgów szkolnych wszczęły w ubiegłym roku ponad 1000 postępowań w sprawie nałożenia grzywny za naruszenie obowiązku szkolnego w związku z wakacjami.
Władze nie znają litości
Nie ma jednak dostępnych ogólnokrajowych danych na ten temat. Ale zasady są wszędzie takie same, a władze nie znają litości. Według władz okręgu Münster nakładanie kar w przypadku nieuprawnionego przedłużania wakacji, które wiąże się z naruszeniem obowiązku szkolnego jest "szczególnie ważne". Każdy, kto jest nieobecny bez usprawiedliwienia bezpośrednio przed lub po feriach, musi liczyć się z grzywną w wysokości do 1000 euro.
Okólnik wydany przez landowe Ministerstwo Oświaty w Duesseldorfie jednoznacznie mówi: "Uczniowi można udzielić urlopu bezpośrednio przed i po wakacjach tylko wtedy, gdy urlop ten wyraźnie nie ma na celu przedłużenia wakacji szkolnych, skorzystania z tańszych biletów lub uniknięcia ewentualnych utrudnień w ruchu drogowym".
Wakacyjne wagary zjawiskiem masowym?
Nadrenia Północna-Westfalia liczy łącznie około 2,5 miliona uczniów. W przypadku naruszenia obowiązku szkolnego w gimnazjach, oraz innych szkołach średnich i zawodowych reagują odpowiedzialne za te placówki okręgowe władze oświatowe.
Natomiast za szkoły podstawowe i większości szkół specjalnych i średnich I stopnia odpowiadają władze szkolne miast i gmin. Ich dane dotyczące tego typu naruszeń nie są rejestrowane przez władze landowe.
Jednak liczba ponad tysiąca kar związanych z wakacjami może być również odczytywana jako sygnał, iż wagary związane z wakacjami nie są wcale zjawiskiem masowym. I chociaż władze oświatowe okręgu Münster odnotowały wzrost liczby przypadków w ostatnich latach, nie chcą na razie sugerować rosnącej tendencji do przedłużania wakacji. "Szkoły są wyczulone na tę kwestię" – podkreśliła rzeczniczka. A rzut oka na różne regiony Nadrenii Północnej-Westfalii nie daje jednolitego obrazu.
W okręgu Münster w ubiegłym roku naliczono 275 przypadków naruszenia obowiązku szkolnego, głównie w związku z wakacjami. W 2023 r. było to 206 przypadków, w porównaniu do 177 przypadków rok wcześniej. W Düsseldorfie liczba grzywien związanych z wakacjami wzrosła od 2021 roku ze 189 do 557. Natomiast w powiecie Ansberg od 2022 roku liczba ta spadła z 388 do 208.
Konflikt z lekarzami
Dwa lata temu w Nadrenii Północnej-Westfalii kwestia wagarowania na krótko przed wakacjami szkolnymi wywołała poważny spór między pediatrami a władzami szkolnymi. Lekarze skarżyli się, iż ich gabinety są przepełnione w tych dniach, ponieważ tak wielu rodziców potrzebuje zaświadczeń dla swoich chorych dzieci, aby uniknąć podejrzeń, iż jadą z wyprzedzeniem na wakacje.
Regionalne stowarzyszenia pediatrów z Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Westfalii Lippe (BVKJ) opublikowały wspólny komunikat prasowy z prowokacyjnym nagłówkiem: "Nadzór nad rodzicami? Nie z nami!". "Nie możemy i nie chcemy odgrywać roli kontrolerów w szkołach" – czytamy.
Lekarze będą przez cały czas leczyć chorych pacjentów na krótko przed lub po wakacjach, ale nie będą już wydawać zaświadczeń dla szkół, wyjaśnili lekarze. Władze powinny same zająć się wyłapywaniem potencjalnych wagarowiczów.
Tymczasem władze szkolne okręgu Münster mają już wstępne dane na bieżący rok: do początku czerwca wszczęto tu 139 postępowań w sprawie nałożenia grzywny za wykroczenia z powodu ferii. W danych liczbowych nie uwzględniono jeszcze wakacji letnich.