Tylu Polaków nie było stać na wakacje w zeszłym roku. Oto jak wypadliśmy na tle Europy

gazeta.pl 1 dzień temu
Co czwarty Polak nie pojechał w zeszłym roku na co najmniej siedmiodniowe wakacje, bo nie było go stać. Choć odsetek ten jest znacznie niższy niż jeszcze 10 lat temu, wiele osób wciąż może zapomnieć o upragnionym urlopie i wypoczynku. Jak to wygląda w pozostałych krajach?
Z roku na rok coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd. przez cały czas jednak pozostaje ogromna grupa, która może zapomnieć o urlopie poza miejscem zamieszkania. Choć liczba konsekwentnie spada, wciąż daleko nam do czołówki Starego Kontynentu. Eurostat opublikował wynik badań, w których wziął ten temat pod lupę.


REKLAMA


Zobacz wideo Kamila Boś w końcu jedzie na upragnione wakacje. Wybrała egzotyczny kierunek [materiały wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Ile procent Polaków nie jeździ na wakacje? Coraz więcej osób może sobie pozwolić
Według danych opublikowanych w badaniu Eurostatu w Polsce 25,5 proc. mieszkańców powyżej 16. roku życia nie mogło sobie pozwolić na tygodniowe wakacje w 2024 roku ze względów finansowych. Mowa oczywiście o wypoczynku poza domem. Jest to kilka mniej niż europejska średnia, która wyniosła 27 proc. Warto jednak zaznaczyć, iż dziesięć lat temu współczynnik był znacznie (bo o 10,6 punktu procentowego) wyższy.


W którym kraju mogą sobie pozwolić na wakacje? Oto czołówka
Choć z roku na rok coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na urlop, do czołówki Europy wciąż nam sporo brakuje. Zestawienie otwiera Luksemburg, gdzie zaledwie 8,9 proc. mieszkańców musiało zrezygnować z wyjazdu w zeszłym roku. Drugie miejsce zajęła Norwegia z wynikiem 9,3 proc., zaś podium zamyka Szwecja, która zyskała 11,6 proc. Dobrze wypadły również takie kraje jak Holandia (13 proc.), Słowenia (14,4 proc.), Finlandia (14,5 proc.), Dania (14,9 proc.), Czechy (18,5 proc.) oraz Austria (18,9 proc.).


Z drugiej strony największy odsetek osób, które w zeszłym roku musiały zrezygnować z wyjazdu, zanotowano w Rumunii (58,6 proc.), Grecji (46 proc.) i Bułgarii (41,4 proc.). Dalej są Węgry (39,3 proc.), i Portugalia (35,2 proc).


Ile procent Polaków nie jeździ na wakacje?Wakacje. Fot. pexels.com / didsss


Coraz więcej Polaków lata na wakacje. Tak wyglądało to 10 lat temu
Tymczasem jak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej, w 2014 roku niemal połowa Polaków (47 proc.) nie wyjechała nigdzie na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Niemniej autorzy wskazują, iż w porównaniu z latami poprzednimi nastąpił znaczący wzrost osób wyjeżdżających. Łącznie na trwający minimum 2 dni urlop wyjechało 53 proc. dorosłych Polaków, z czego większość wypoczywała w kraju. Tylko 18 proc. wyjechało za granicę. Gdzie spędziłe/aś lub będziesz spędzać tegoroczne wakacje? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału