Tylko co czwarta kobieta po 50 pracuje zawodowo

kobietapo50.pl 3 tygodni temu

Choć aktywność zawodowa osób po 50 rośnie, to przez cały czas jesteśmy na szarym końcu, jeżeli chodzi o średnią w Europie. Jak wskazują dane GUS, tylko co czwarta kobieta po 50 pozostaje aktywna zawodowo. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten jest znacznie wyższy i wynosi około 43%.

Jak wyglądają statystyki w szerszej perspektywie?

Osoby po 50 stanowią około 38% ogólnej liczby ludności Polski. W tej grupie dominują osoby między 60 a 64 rokiem życia (stanowią one 18,6% tej grupy).

Według danych GUS, jeżeli spojrzymy globalnie na osoby w wieku produkcyjnym, to pracuje tylko nieco połowa z nich (prawie 60%). Większa aktywność zawodowa dotyczy mężczyzn, mniejsza kobiet.

Dlaczego nie pracujemy po 50, choć możemy?

Powodów, dla których nie pracujemy jest wiele. Bywają one różne w zależności od wieku. W dojrzałym wieku wiele kobiet nie pracuje, bo nie musi. Często dlatego, iż przez całe życie nie pracowało zawodowo i trudno im wrócić na rynek pracy. Nie są w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu i nastawić się na trudne początki. Nie chcą również rozpoczynać od najniższej krajowej i pracować w niezbyt dobrych warunkach. Przyzwyczaiły się do
pewnego komfortu pracy i nie mają ochoty z niego rezygnować.

Czasami powód jest bardziej prozaiczny, czyli brak odpowiedniej oferty pracy. W praktyce wygląda to po prostu tak, iż jeżeli mamy godzić się na byle co, to wybieramy bierność. Jak pokazują statystyki, mnóstwo osób po 50 szuka aktywnie pracy, ale nie może jej znaleźć…. Czas poszukiwania zatrudnienia wydłuża się w tej chwili na trudnym rynku pracy choćby do roku. jeżeli stracimy pracę, najczęściej musimy uzbroić się w cierpliwość i nastawić na długie poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Brak dobrych ofert pracy

Mnóstwo kobiet po pięćdziesiątce nie pracuje zawodowo z uwagi na brak atrakcyjnych miejsc pracy. Aktywności zawodowej nie sprzyja mieszkanie na wsi, z daleka od dużego miasta. W niektórych regionach Polski perspektywy zatrudnienia są przez cały czas słabe. Lepszą pracę można zyskać tylko po znajomości.

Niepracowanie jest konsekwencją braku możliwości, a nie chęci. Nie jesteśmy gotowi poświęcać się czemuś, co budzi nas sprzeciw, co nie przynosi satysfakcji i zadowolenia.

Zamiast tego wybieramy niepracowanie.

Dlaczego nie pracujemy zawodowo po 50? Przeszkodą jest zdrowie

Czasami powodem naszej bierności zawodowej jest również zdrowie. Nie idziemy do pracy, bo nie możemy sobie pozwolić na aktywność zawodową. Nie jesteśmy w stanie wykonywać codziennych obowiązków, które wymagają często dużej energii, siły i skupienia.
Po prostu chorujemy przewlekle, leczymy się i praca zwyczajnie nie wchodzi w grę.

Opieka nad seniorami i dziećmi

Powodem bierności zawodowej jest również często konieczność sprawowania samodzielnej opieki nad starszymi rodzicami lub jeszcze małymi dziećmi, niekiedy wnukami.

Kobiety obarczane są odpowiedzialnością za opiekę nad słabszymi osobami w rodzinie.

Wymaga się od nas pełnego zaangażowania w prowadzenie domu, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, odwożenie innych osób, na przykład dzieci do szkoły i na zajęcia.

Brak możliwości wykonywania swojej pracy w sposób elastyczny, zdalny, sprawia, iż po prostu najlepszą decyzją, jaką można podjąć to rezygnacja z pracy zawodowej.

Kobiety poszkodowane na rynku pracy?

Wszystkie statystyki potwierdzają to, z czym borykamy się od lat. Kobiety mają niestety gorsze warunki rozwoju na rynku pracy. Zarabiamy mniej choćby na tych samych stanowiskach, rzadziej otrzymujemy dobre propozycje, w tym kierownicze stanowiska.

Mamy problem z doświadczaniem sprawiedliwej ścieżki awansów. Z drugiej strony ogromne wymagania stawiane przez życie rodzinne i potrzeba opieka nad członkami rodziny sprawiają, iż nasza aktywność zawodowa jest niska, a pomoc społeczeństwa w trudnych momentach życia – niewielka.

Stąd dojrzałe kobiety nie są aktywne zawodowo. Choć na co dzień często pracują za dwóch, a choćby trzech.

Idź do oryginalnego materiału