Stan zdrowia większości osób pogarsza się z wiekiem i często dochodzi w końcu do momentu, gdy potrzebujemy stałej opieki. Domy spokojnej starości dbają o zdrowie seniorów, co obejmuje aspekt fizyczny oraz psychiczny. Podstawą jest tu opieka pielęgniarska, ale często prowadzone są także np. terapie zajęciowe. Czym jednak różnią się placówki prywatne od tych publicznych?
REKLAMA
Zobacz wideo Marzena Okła-Drewnowicz: Szara strefa w opiece nad osobami starszymi rośnie
Ile kosztuje miesiąc w domu seniora? Koszty prywatnej opieki różnią się pomiędzy regionami
Prywatne domy opieki dla seniorów zwykle oferują wyższy standard. Seniorzy mają również większą dowolność w wyborze konkretnej placówki. Jest to istotne zwłaszcza ze względu na ceny. Im lepsze warunki, tym więcej z reguły musimy zapłacić. "Głos Koszaliński" przyjrzał się szacunkowym kosztom miesięcznego pobytu w domu seniora w poszczególnych województwach. Dolny próg jest najwyższy w Śląskim, Świętokrzyskim i Wielkopolskim. Tu zakres cenowy wynosi od 6010 do 6620 złotych. Województwo opolskie z kolei ma najwyższy próg górny - pełny zakres cenowy to 5950-7570 złotych.
Zobacz też: Sanatorium w ramach NFZ aż dwa razy w roku? Seniorzy na to czekają. Resort zdrowia odpowiada
W szerszym ujęciu prywatne placówki zwykle mieszczą się w przedziale od 4000 do 10 000 złotych miesięcznie, przy czym zdarzają się ośrodki o podwyższonym standardzie, gdzie kwoty te wzrastają do choćby 15 tysięcy złotych. Ponadto niektóre usługi mogą być płatne dodatkowo, np. rehabilitacja, leki czy specjalistyczna opieka medyczna. Jak zatem wygląda publiczna alternatywa?
Ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej? Przepisy określają to jasno
Osoby wymagające całodobowej opieki mogą ubiegać się o miejsce w domu opieki społecznej (DPS). Wynika to z zapisów ustawy o pomocy społecznej, które mówią o tym, że:
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Prowadzeniem takich placówek zajmują się władze gminy lub powiatu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", średni koszt pobytu w DPS w 2024 roku wynosił około 3500-6000 złotych. Na ostateczną cenę ma wpływ profil DPS, jego lokalizacja oraz standard. Koszty te są pokrywane przez podopiecznego, przy czym nie mogą przekroczyć 70 proc. jego dochodów. Resztę opłaca jego rodzina lub gmina. Senior jest kierowany do ośrodka odpowiedniego dla jego potrzeb po złożeniu wniosku. Samo rozpatrzenie wniosku może zająć do 30 dni, ale później zwykle trzeba czekać na miejsce, co trwa około dwóch miesięcy. jeżeli czas ten wydłuża się do trzech miesięcy, senior zostanie skierowany do innego domu tego samego typu, zlokalizowanego jak najbliżej jego miejsca zamieszkania.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.