Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bielizny. Chodzi nie tylko o krój, ale także materiał. Dużą popularnością cieszą się modele z jonami srebra. Według zapewnień producentów zapewniają komfort i wygodę, a także posiadają adekwatności antybakteryjne. Mają również chronić ciało przed bakteriami, alergią lub uczuciem dyskomfortu. Z drugiej strony jak się okazuje, mogą być również przyczyną problemów.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Odłóż farbę na bok i pozwól włosom błyszczeć. Zima to doskonały czas, by wypróbować "grombre"
Zobacz wideo Czy istnieje dieta cud? "Każdy choć raz w życiu powinien liczyć kalorie" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie majtki są najzdrowsze? Te lepiej omijać ze względu na potencjalne negatywne skutki
Niektóre majtki menstruacyjne dostępne w sieciach handlowych zawierają duże ilości srebra, stosowanego jako środek antybakteryjny (bakterii E.coli czy gronkowca złocistego), w celu redukcji zapachów i poprawy higieny, co jednak budzi obawy ekspertów dotyczące zdrowia i środowiska. Jak podaje serwis "The Guardian", Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wskazuje, iż bielizna z jonami srebra może niszczyć zdrowe bakterie, takie jak lactobacillus, które chronią przed infekcjami. Tym samym zwiększają ryzyko zakażeń bakteryjnych, a choćby powikłań ciążowych.
majtki/bielizna Anna Zakurakina / Getty Images/iStockphoto
Podobnego zdania jest Katarzyna Siuzdak, znana jako profesorka Kasia z Polskiej Akademii Nauk. Na instagramowym profilu @science-mission ostrzega przed nanosrebrem w majtkach menstruacyjnych, którego zawartość może wynosić od 0,2 mg/kg do 126 mg/kg. Podkreśliła, iż badania wykazały gromadzenie się nanocząsteczek srebra w tkankach, powodowanie zmian patologicznych, reakcje cytotoksyczne i przenikanie do krwiobiegu.
Czym grozi noszenie starych majtek? Istnieją wskaźniki, które wskazują, iż bielizna jest już za stara
Profesor Philip Tierno, mikrobiolog i patolog z NYU Grossman School of Medicine, podkreśla, iż bielizna nie ma określonej "daty ważności". Jej wymianę warto rozważyć, gdy pojawiają się dziury lub zużyte gumki. Znoszona może zatrzymywać wilgoć, co sprzyja podrażnieniom, otarciom i ryzyku infekcji. Dr Taraneh Shirazian, ginekolog, w rozmowie z magazynem "Health" zaznaczył, iż choć nie ma dowodów na szkodliwość noszenia starych majtek, to dla komfortu i ograniczenia ryzyka alergii czy infekcji warto regularnie je wymieniać.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.