W święta zwykle w każdym domu gospodynie oprócz przyrządzania tradycyjnych potraw decydują się również na przygotowanie także słodkiego poczęstunku dla gości. Ilość jedzenia często przerasta nasze możliwości, w związku z czym znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie wiemy co zrobić z nienaruszoną nadwyżką żywności. W tej sytuacji na ratunek przychodzi zamrażarka. Trzeba jednak pamiętać, iż nie każdy rodzaj ciasta powinno się mrozić.
REKLAMA
Zobacz wideo 3 przepisy na szybkie i proste ciasta: sernik japoński, kokosanki i murzynek
Czy można zamrozić ciasto? Mrożenie nadprogramowego jedzenia
Święta oprócz muzyki w radosnym tonie, światełek, choinki i spędzania czasu z bliskimi, kojarzą nam się również z ogromną ilością jedzenia. Kiedy Boże Narodzenie minie, a goście się rozjadą, często sporo osób zostaje z niedokończonymi partiami sałatek i ciast. Aby uniknąć marnowania żywności, najrozsądniejszym posunięciem będzie zamrożenie wciąż nadających się do skonsumowania produktów. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż jarzynowe mieszanki o tyle, o ile mogą znaleźć swoje miejsce w zamrażarce, to po rozmrożeniu najprawdopodobniej nie będą już smakowały tak samo. Na całe szczęście sytuacja z wypiekami wygląda zupełnie inaczej. Trzeba tylko wiedzieć, jak należy je potraktować.
Jakich ciast nie można mrozić? Z tych zostanie tylko papka
Święta to nie tylko tradycyjne dania, ale także ciasta. Co prawda na wigilijnym stole pojawia się znacznie mniej wypieków niż w Wielkanoc, ale i tak nigdy nie można narzekać na brak słodkości. Sernik, makowiec,piernik - to właśnie one zwykle umilają nam bożonarodzeniowe ucztowanie. I tutaj pojawia się dobra wiadomość, ponieważ każde z tych ciast może zostać zamrożone. Do tego zaszczytnego grona wpisują się również kompozycje biszkoptowe przekładane kremem, torty oraz ciasta drożdżowe. Decyzję o ich dłuższym przechowywaniu trzeba jednak podjąć w miarę szybko, ponieważ z każdym dniem ryzykujemy, iż poddane procesowi schładzania placki stracą walory smakowe.
Świeże wypieki najlepiej umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku, dzięki czemu uchronimy je przed przejściem zapachami innych produktów znajdujących się w zamrażalniku. Kiedy zdecydujemy, iż jesteśmy gotowi na przyjęcie kolejnej dawki kalorii, wyciągnijmy pojemnik ze słodkościami i umieśćmy go w lodówce. Proces co prawda będzie trwał długo, ale zapewni równie smakowite doznania kulinarne, jak kęs świeżo upieczonego ciasta.
Zobacz też: Ewa Wachowicz zdradza przepis na błyskawiczny deser. Ciasto "leniuszek" bez pieczenia to hit
Z mrożenia zdecydowanie powinniśmy zrezygnować w przypadku ciast z galaretką, bitą śmietaną oraz bezą. Spowodowane jest to tym, iż wspomniane składniki po rozmrożeniu mogą ulec roztopieniu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.