Tych 5 składników odżywczych pomoże Ci zadbać o inteligencję dziecka, jeszcze w czasie ciąży

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Zrównoważona dieta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży, ponieważ zdrowie Twojego dziecka zależy od wybieranych przez Ciebie składników odżywczych niezbędnych dla jego wzrostu i rozwoju. Bardzo gwałtownie rozwijający się mózg dziecka może być narażony na niedobór składników odżywczych, zwłaszcza między dwudziestym czwartym a czterdziestym tygodniem ciąży. Przyjrzyjmy się, jak dieta może wpłynąć na inteligencję malucha.

Jak zadbać o inteligencję dziecka jeszcze w trakcie ciąży?

Zdrowa, zbilansowana dieta w okresie ciąży jest ważna dla rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. zwykle potrzebujesz około 300 dodatkowych kalorii dziennie, gdy jesteś w ciąży. Musisz również upewnić się, iż w Twojej diecie nie brakuje produktów, takich jak ziarna i pełnowartościowe pieczywo, owoce i warzywa, białko i wyroby mleczne.

  • Owoce i warzywa zawierają wiele ważnych składników odżywczych, takich jak witamina C oraz kwas foliowy, który znajduje się w zielonych warzywach liściastych (w szpinaku czy sałatcie). Powinnaś jeść około dwóch do czterech porcji owoców i co najmniej cztery porcje warzyw dziennie.
  • Pieczywo i pełne ziarno zawierają węglowodany, które są zwykle głównym źródłem energii dla Twojego ciała i dziecka. Pełnowartościowe produkty zbożowe zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę E i błonnik.
  • Twoje rosnące dziecko potrzebuje dużo białka, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Upewnij się, iż nie brakuje Ci w diecie mięsa, jajek i fasoli, które są dobrymi źródłami białka.
  • Produkty mleczarskie, takie jak mleko, kefiry, maślanki i jogurty, są świetnymi źródłami wapnia, który jest niezbędny dla rozwijającego się dziecka.

Oto 5 najważniejszych składników odżywczych dla rozwijającego się mózgu Twojej poiechy:

1. Cholina, czyli witamina B4

pixabay.com

Według badań, spożycie choliny przez matkę może mieć bezpośredni wpływ na rozwój mózgu. Eksperymenty wykonane na zwierzętach wykazały, iż suplementacja choliną poprawia funkcje uczenia się i pamięć u gryzoni.

Witamina B4 usprawnia przepływ krwi przez łożysko i minimalizuje możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego, wspomaga rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego płodu oraz redukuje poziom homocysteiny, czyli czynnika odpowiedzialnego za powstawanie wad rozwojowych płodu. Rekomendowane dzienne spożycie choliny wynosi 450 mg u kobiet w ciąży. Aby zagwarantować sobie tę dawkę witaminy B4 wystarczy zjeść 4 jajka. Innymi źródłami są: mleko, kiełki pszenicy, kalafior, kurczak i wieprzowina.

2. Żelazo

pixabay.com

Żelazo jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym dla mózgu Twojego dziecka. W jednym badaniu, które dotyczyło 278 dzieci, stwierdzono, iż niski poziom żelaza w organizmie matki wiązał się z niższymi wynikami podczas badania ilorazu inteligencji, umiejętności motorycznych i zdolności językowych w wieku pięciu lat.

Suszone owoce, na przykład rodzynki, śliwki i morele, chude czerwone mięso, na przykład wołowina oraz warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, są dobrymi źródłami żelaza. Dodatkowo, produkty zawierające witaminę C, czyli pomidory, truskawki i ziemniaki, pomogą organizmowi wchłonąć żelazo lepiej, więc upewnij się, iż nie brakuje ich w Twoim menu.

3. Kwasy tłuszczowe omega-3

wikipedia.org

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do budowy mózgu i siatkówki oka. To nie wszystko, mogą też odgrywać istotną rolę w zapobieganiu depresji okołoporodowej.

Tłuste ryby takie jak tuńczyk i łosoś to naprawdę dobre źródła kwasów omega-3. Pamiętaj jednak, iż czasem ryba może zawierać substancje toksyczne, takie jak rtęć, które mogą być szkodliwe dla Twojego dziecka. Najlepiej unikać makreli, ponieważ wiadomo, iż ma ona wysoki poziom tego piwrwiastka. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do menu nasion chia, orzechów włoskich, soi, tofu, ziemniaków, nasion lnu, oleju lnianego i oleju rzepakowego.

4. Białko

pixabay.com

Zbyt mała ilość białka w diecie może wpływać niekorzystnie na neurologiczny rozwój mózgu dziecka, a choćby prowadzić do kłopotów z przyswajaniem wiedzy. Upewnij się więc, iż dostarczasz sobie i swojemu dziecku wystarczających jego ilości. Zapotrzebowanie na białko w trakcie ciąży zależy od wieku kobiety i wynosi ono około 1,3 – 2,0 g na kilogram masy ciała. Połowę tego zapotrzebowania powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego.

Dostarczysz sobie białka jedząc drób i inne rodzaje mięsa, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu oraz jaja. Rośliny strączkowe, takie jak fasola, soja, nasiona oraz orzechy, a także ziarna również zawierają białko.

5. Cynk

pixabay.com

Naukowcy badający wpływ cynku na rozwój mózgu znaleźli pewne oznaki, iż jego brak może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu dziecka. Wołowina, jagnięcina, pestki dyni, wieprzowina, orzechy, kakao, rośliny strączkowe i pełne ziarna są dobrymi źródłami cynku.

Pamiętaj, iż nadmiar składników odżywczych, takich jak żelazo, może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić bezpieczną dawkę.

Idź do oryginalnego materiału