Miesiączka – jak to ogarnąć? Sprawy oczywiste dla mamy nie są oczywiste dla córki. Dziewczyńskie pytania mogą też trafić do taty. Do nauczyciela, nauczycielki, kogoś z dalszej rodziny czy opiekunów. To często pytania o bardzo konkretne, praktyczne sprawy. Jak na nie odpowiedzieć? Jak nie dać się zaskoczyć miesiączce? Podsuwamy schemat rozmowy. To może być dla was podpowiedź, inspiracja lub punkt wyjścia do opowieści. Jedno jest pewne – poruszenie tego tematu pomoże dziewczynkom go oswoić, a co za tym idzie – zwiększy poczucie bezpieczeństwa i zmniejszy lęk przed nieznanym
Rozmowa o miesiączce jest ważna! Publikujemy przykładowy scenariusz takiej rozmowy. Takiej, w której dziewczynka dowie się, jak ma się przygotować na okres, skoro nie wie, kiedy on się wydarzy po raz pierwszy ani na co ma się szykować.
To nieco zmieniona i rozszerzona wersja artykułu, który pojawił się w „Kosmosie dla dziewczynek” nr 38. Testowany na dzieciach. Powodzenia!
Kiedy dostanę pierwszej miesiączki?
Nie wiadomo! Są dziewczynki, które zaczynają miesiączkować, gdy mają 9–10 lat, a są takie, które mają wtedy choćby 15 lat. Możesz podpytać mamę, kiedy dostała pierwszego okresu – możliwe, iż u ciebie będzie podobnie. Twoje ciało wie najlepiej, kiedy jest odpowiednia pora. I daje ci znaki! Pierwszy sygnał to pączkowanie piersi i rośnięcie włosów łonowych. Potem możesz znaleźć na majtkach białożółtą wydzielinę. To sygnał, iż pierwsza miesiączka jest blisko.
I co robić z tą wydzieliną?
Nie musisz z nią nic robić, codziennie zmieniasz przecież majtki. Ona jest znakiem, iż w twoim ciele wszystko przebiega w porządku. jeżeli czujesz się niekomfortowo – możesz zacząć nosić wkładki. Są cienkie i nieduże, wyglądem przypominają mini podpaski, które przykleja się do majtek. Można je kupić w prawie każdym supermarkecie, są w pudełkach w dziale z podpaskami.
Jak się przygotować do miesiączki, skoro nie wiem, kiedy nadejdzie?
Możesz zacząć nosić w plecaku malutką kosmetyczkę lub saszetkę – taki twój miesiączkowy podręczny niezbędnik. Spakuj do niego: dwie podpaski, majtki na zmianę, torebkę na poplamione majtki, paczuszkę mokrych chusteczek. jeżeli będziesz miała te rzeczy przy sobie, gdy poczujesz wilgoć na majtkach lub ciągnące uczucie w dole brzucha, idź po prostu do łazienki i sprawdź, czy na majtkach lub na papierze toaletowym jest plamka krwi. jeżeli jest – to super, brawo ty! Może będziesz potrzebowała zmienić bieliznę. Podpaskę przyklej na środku majtek.
A co z zakrwawionymi majtkami?
W domu wypierz je manualnie w zimnej wodzie z mydłem. Plamki powinny zejść.
A jeżeli nie mam niezbędniczka przy sobie, a dostanę pierwszej miesiączki poza domem?
Zobacz, wokół ciebie jest mnóstwo kobiet! Prawie każda z nich co miesiąc ma okres. Możesz zwrócić się do tej, której ufasz, na pewno cię wesprze. Jest duża szansa, iż ma podpaski w torebce. jeżeli nie, możecie skoczyć do sklepu i kupić. Podpaski są w niemal każdym sklepie, przecież połowa ludzi na świecie MA TO!
A może w twojej szkole jest różowa skrzyneczka? Tam powinny być darmowe podpaski i tampony. Możesz zawczasu to sprawdzić i czuć się przygotowaną.
Co zrobić, jeżeli zrobi mi się plamka na ubraniu?
Jeśli nie masz ubrania na zmianę – dobrą metodą jest przewiązanie bluzy czy kurtki w pasie, aby zasłoniła ślad po krwi.
Jakie podpaski wybrać?
Fajne są takie ze skrzydełkami, bo dodatkowo chronią bieliznę przed zabrudzeniem. Zmieniaj podpaski co 3–4 godziny. jeżeli masz obfitą miesiączkę, to częściej. Kiedy poczujesz wilgoć – to znak, iż potrzebujesz nowej podpaski. A jeżeli miesiączka już się kończy albo masz bardzo małe plamienie, to możesz użyć wkładek i zmieniać je też co 3–4 godziny. Wkładek nie używa się na co dzień.
Co ze zużytą podpaską?
Składasz, zawijasz w to opakowanie od podpaski i wyrzucasz do kosza (nie do sedesu). Są też podpaski wielorazowe, które po użyciu należy wyprać.
A czym są majtki menstruacyjne?
Nosisz je zamiast zwykłych i chłoną krew miesięczną. Wieczorem płuczesz je w zimnej wodzie, potem pierzesz w pralce i suszysz (dość długo schną). Niestety są drogie, w internecie można kupić je za około 70 złotych i więcej. No i na jedną miesiączkę potrzeba minimum dwóch–trzech par. Za to będą ci one służyć przez wiele kolejnych miesięcy i nie musisz już wtedy kupować podpasek.
Czy mogę używać czegoś innego?
Jeśli w porządku jest dla ciebie włożyć sobie coś do pochwy, możesz użyć tamponu lub kubeczka menstruacyjnego. Tampon to zwarty zwitek materiału chłonnego ze sznureczkiem. Tampon umieszcza się wewnątrz ciała, pamiętając, aby sznureczek pozostał na zewnątrz, a po kilku godzinach wyciąga i wyrzuca. A kubeczek to silikonowy pojemniczek, który zbiera krew menstruacyjną. Też do umieszczenia w pochwie. Po jakimś czasie wyjmuje się go, wylewa krew i przepłukuje. Jest wielorazowego użytku – rozwiązanie eko!
Ile dni trwa miesiączka?
Od 3 do 7. Bardziej obfite krwawienie jest w ciągu dwóch pierwszych dni. Potem krwi pojawia się mniej.
Początkowo będziesz miesiączkować nieregularnie. Potem większość kobiet ma okres co około 28 dni. Możesz sobie zaznaczać te dni w kalendarzu serduszkami, aby wiedzieć, jaki rytm ma twoje ciało.
Czy w czasie miesiączki mogę pływać?
Tak, ale potrzebujesz się przygotować. Używa się wtedy tamponów. Ostatnio pojawiły się kostiumy menstruacyjne, które działają tak jak majtki menstruacyjne. Pozwalają dziewczynkom kąpać się w basenie czy jeziorze choćby w czasie okresu!
Co z higieną w czasie miesiączki?
Przyjemnie jest brać co dzień prysznic. Możesz czuć potrzebę przemycia się choćby kilka razy dziennie. Podmywaj się zawsze od przodu do tyłu. Wystarczy woda, ale możesz też użyć delikatnego płynu lub pianki do higieny intymnej. o ile masz wrażliwą skórę, wybieraj produkty bezzapachowe. Nie wypłukuj wodą środka pochwy, ona genialnie oczyszcza się sama.
Ten tekst nawiązuje do 38. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”
NR 38 / MAM TO!
Ten tekst nawiązuje do 38. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”
NR 38 / MAM TO!
A co, jeżeli źle się poczuję?
Warto być dla siebie wtedy szczególnie dobrą i wyrozumiałą. Staraj się wypoczywać, sprawić sobie przyjemność. jeżeli czujesz skurcze w dole brzucha, możesz położyć się, trzymając ciepły termofor (lub plastikową butelkę z gorącą wodą). Powiedz zaufanej dorosłej osobie, może będziesz potrzebować łagodnych środków rozkurczowych. Możesz zjeść sobie ciemną czekoladę albo orzechy – uzupełniają magnez!
Jak poczuć się pewniej z tym wszystkim?
Miesiączka to naturalna sprawa, a twoje ciało wie, co robi, i możesz mu zaufać. jeżeli czujesz niepokój, pomaga rozmowa. Możemy wrócić do tematu, kiedy tylko potrzebujesz. A może wspierająca okaże się też rozmowa z koleżanką, która już miesiączkuje?
Jest też sporo naprawdę fajnych książek, które opisują, co i jak. Lęk da się oswoić, gdy zdobywa się wiedzę. Będzie dobrze, zobaczysz!
Miesiączkowa biblioteczka:
- Monica Peitx, Maja dorasta (jeśli masz 7–9 lat)
- Sonya Renee Taylor, Śmiało-ciało!
- Iza Jąderek, Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania
- Barbara Pietruszczak, Twoje ciałopozytywne dojrzewanie
- numery „Kosmosu dla dziewczynek”: 4 (Mamy), 38 (Mam to!).
Partnerem tekstu jest marka Bella. Fundacja Kosmos dla dziewczynek włącza się w jej program edukacyjny #OkresNoStres, wspierający edukację menstruacyjną. W ramach współpracy opublikujemy jeszcze jeden tekst o rozmowie o okresie. O tym, jak taką rozmowę przeprowadzić, jak znaleźć na nią dobry czas i miejsce, jak włączyć innych domowników, aby nikogo nie wpędzać w zakłopotanie, a jednocześnie przełamać tabu. Premiera tekstu – 26 listopada.
Ten tekst nawiązuje do 4. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”
NR 4 / MAMY
Ten tekst nawiązuje do 4. numeru magazynu „Kosmos dla dziewczynek”
NR 4
MAMY