Twierdza Kostrzyn nad Odrą – zwiedzanie fortyfikacji i ruin Starego Miasta

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Twierdza Kostrzyn znajduje się w zachodniej części Polski w woj. lubuskim nad rzeką Odrą. To pozostałości twierdzy, którą wybudowano w XVI wieku. Warto tam trafić i poznać historię Starego Miasta, które zostało doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Mówi się czasem, iż to najbardziej zniszczone miasto podczas wojny. Nazywane jest polską Hiroszimą. Z kostrzyńskiego Starego Miasta pozostały ruiny kościoła, ratusza i zamku, natomiast w Twierdzy Kostrzyn utworzono muzeum czynne w okresie turystycznym. We wrześniu realizowane są tutaj Dni Twierdzy.

Kostrzyn znajduje się 175 kilometrów od Poznania, 117 od Szczecina, 85 od Berlina i 460 od Warszawy. Warto połączyć odwiedziny w tym miejscu ze zwiedzaniem Parku Narodowego Ujście Warty.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy twierdzy: 52.5810, 14.6343.

Kostrzyńska Starówka to miejsce o nostalgicznej atmosferze. Polecamy tam trafić w porze deszczowej tak, jak my tam się znaleźliśmy. Wtedy jeszcze bardziej można poczuć te „niedawne” czasy. Podczas spaceru po ruinach, aż trudno sobie wyobrazić, iż w tym miejscu stał zamek, ratusz czy kościół parafialny. Że to miejsce tętniło życiem, przez centrum miasteczka przewijały się dziesiątki mieszkańców, na targowisku rozwijał się handel, wszystko żyło. Kostrzyński rynek był perłą architektury. Znajdowały się tam muzea, w uliczkach stały pomniki upamiętniające wydarzenia i postacie np. Fryderyka Wielkiego czy Margrabiego Jana. Wszystko to otoczone było twierdzą, której pozostałości możemy oglądać.

Jak to wszystko teraz wygląda?

Może wiele osób nie zdaje sobie sprawy, tak jak my nie wiedzieliśmy, jaka jest prawdziwa historia Kostrzyna nad Odrą. Wiedzieliśmy o twierdzy, iż taki zabytek tam się znajduje, jednak dopiero wizyta w tym miejscu pozwoliła nam poznać historię zrujnowanego miasta. Na zdjęciach dostępnych w Internecie można zobaczyć, jak miasto wyglądało przed wojną. Ciężko to sobie wyobrazić, patrząc na obecny stan.

Tak Kostrzyn wyglądał przed i po – źródło: muzeum.kostrzyn.pl

Podczas spaceru zobaczysz zaledwie dolne partie budynków. Na niektórych znajduje się informacja, żeby nie wchodzić, ponieważ jest niebezpiecznie. Teren został oczyszczony i udostępniony turystom do zwiedzania. W „dobrej formie” zachowały się bastiony Twierdzy Kostrzyn – bastion Król i Filip oraz bastion Brandenburgia, rawelin August Wilhelm czy bramy: Chyżańska i Berlińska.

Przy Bramie Berlińskiej znajduje się parking oraz wejście na teren Starego Miasta. Tam jest również informacja turystyczna, w której znajdziesz różne materiały. Brama Chyżańska zlokalizowana jest po drugiej stronie. Tuż przy niej jest bastion Filip, w którym utworzono Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Poznasz tam historię Kostrzyna i twierdzy oraz zobaczysz liczne eksponaty. W okresie zimowym to miejsce jest zamknięte ze względu na nietoperze. Na łączącej oba bastiony kurtynie znajdują się punkty widokowe. Możesz zobaczyć rzekę Odrę oraz Niemcy.

Kto zniszczył Kostrzyn i dlaczego? To Rosjanie podczas walki z Niemcami. Mieszkańcy mieli bronić miasto do końca. Wojska rosyjskie tak długo wszystko ostrzeliwały, aż miasto zostało zrównane z ziemią.

Jak zwiedzać Twierdzę Kostrzyn?

Podczas zwiedzania Starego Miasta w Kostrzynie zobaczysz tablice z różnymi informacjami. Warto zatrzymać się na chwilę i przeczytać. Co jakiś czas są kierunkowskazy, dzięki którym znajdziesz drogę. My po przekroczeniu Bramy Berlińskiej skręciliśmy w prawo, aby dojść do bastionu Król. Później poszliśmy w lewo, aż do ruin zamku i kościoła. Dalej kurtyną przeszliśmy nad bastion Filip i do Bramy Chyżańskiej. Od niej wracaliśmy ścieżką w kierunku rynku. Zwiedzanie zajęło nam około 45 minut. Wejście na teren Starego Miasta jest bezpłatne i dostępne od zmierzchu do świtu.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn w bastionie Filip

Jeśli ktoś nie był w Kostrzynie nad Odrą lub trafił tam poza sezonem tak jak my, to jest dostępne wirtualne zwiedzanie Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Można wejść do bastionu Filip i sprawdzić, jak wygląda. To bardzo fajne i interesujące rozwiązanie. Znajdziesz je tutaj. Bilet wstępu do bastionu kosztuje 20 złotych. W piątki wejście jest darmowe.

Całe fortyfikacje można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem do 8 osób kosztuje 200 złotych. Czas trwania to około 2,5 godziny. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: +48 95 7522360

Z czego znany jest Kostrzyn nad Odrą?

Kostrzyn nad Odrą słynie z Przystanku Woodstock (aktualnie Pol?and?Rock Festival) organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. realizowane są wtedy liczne koncerty znanych i nieznanych zespołów muzycznych. Właśnie z tym wydarzeniem najbardziej kojarzone jest to miasto.

Idź do oryginalnego materiału