31 grudnia wiele osób wybiera się na imprezę. Przygotowujemy mnóstwo przekąsek, drinków, elegancko się ubieramy i oglądamy efekty wyrobów pirotechnicznych. Nie wszyscy mają jednak takie samo wyobrażenie ostatniej nocy w roku. W niektórych miejscach nie wolno spożywać alkoholu, a choćby zwykłych napojów w puszkach. Dzieci nie mogą chodzić po mieście same, a za posiadanie fajerwerków można dostać karę.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy fajerwerki powinny być zakazane? "To nie jest zero-jedynkowe"
Czego nie należy robić w sylwestra? Włoskie miasta wprowadziły surowe zakazy
Sylwestrowe zakazy zostały wprowadzone w Wenecji, Rzymie, Strasburgu, Lyonie oraz Tokio. jeżeli chodzi o Włochy, ograniczenia obowiązują od godziny 19 (31 grudnia 2024) do godziny 6 (1 stycznia 2025). Zakazane jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, sprzedawanie trunków w sklepach, barach i restauracjach oraz noszenie napojów w szklanych butelkach.
Zobacz też: Ten kraj z "polską wioską" przywita Nowy Rok jako pierwszy. Niektórzy będą dopiero jeść śniadanie
Oprócz tego nie wolno sprzedawać i nosić napojów bezalkoholowych w puszkach oraz plastikowych butelkach z nakrętkami. Zabronione jest również posiadanie przy sobie gazu pieprzowego. Za złamanie któregoś z tych zakazów grozi mandat w wysokości od 25 do choćby 500 euro, czyli od ok. 106 zł do 2136 zł.
Sylwester pexels.com/Monique Buchholz
Gdzie są zabronione fajerwerki? Nie kupisz ich aż do 3 stycznia 2025
W przypadku Francji zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu w miejscach publicznych obowiązuje od północy 31 grudnia do godziny 12 1 stycznia. Osoby poniżej 16. roku życia nie mogą poruszać się po mieście bez opieki rodzica albo opiekuna prawnego między 22 a 6. Na dodatek w Lyonie nie można sprzedawać, kupować, posiadać ani przenosić fajerwerków od wieczora 30 grudnia do godzin porannych 3 stycznia. Z kolei w stolicy Japonii zabawa sylwestrowa została odwołana. Powodem jest... chaos oraz bałagan. Na wspólnym odliczaniu do rozpoczęcia nowego roku na przejściu w Shibuya potrafiło zebrać się 120 tys. osób. Władzom trudno było utrzymać porządek. Teraz w niektórych miejscach poustawiano barierki, np. przy pomniku psa Hachiko. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.