Tutaj mieszka 1,5 mln Polaków, a polski jest językiem urzędowym. Od tego kraju dzieli nas 10 tys. km

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
W tym oddalonym o 10 tys. km kraju język polski jest językiem urzędowym. Jak to możliwe? Okazuje się, iż mieszka tutaj, aż 1,5 mln Polaków. I wcale nie chodzi o Stany Zjednoczone i Chicago.
Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, językiem polskim posługuje się 45 mln ludzi na całym świecie, z czego 38 mln mieszka w Polsce. Duża populacja Polaków znajduje się w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie i w Białorusi. Okazuje się jednak, iż istnieje kraj, gdzie polski jest językiem urzędowym. O jakim kraju mowa?
REKLAMA


Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]


W jakim kraju polski jest językiem urzędowym? Tego mało kto się spodziewa
W Brazylii językiem urzędowym jest portugalski i od 2022 roku w gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul także polski. Jak to się stało? Otóż Polonia w tym kraju jest bardzo liczna i wynosi 1,5 mln osób. Dlatego w brazylijskim urzędzie można wypełnić dokumenty w naszym ojczystym języku.
Rio de Janeiro istock/@microgen
Historia Polonii brazylijskiej sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy w zaczęły tworzyć się organizacje wspierające ojczystą kulturę i język. W Brazylii pojawiły się polskie kościoły, szkoły, a także zespoły folklorystyczne. Inicjatorem zmian jest Fabricio Vicroski (Wichrowski), który reprezentuje polską grupę etniczną w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul.


W jakich krajach mówi się po polsku? Stowarzyszenie zapowiada dalsze działania w Brazylii
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zapowiada, iż to nie koniec działań. Planuje między innymi wpisanie języka polskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie przekonuje, iż decyzja brazylijskich władz jest wyrazem uznania dla Polaków za rozwój społeczny i kulturalny Brazylii.


w tej chwili projekt, na podstawie którego uznano język polski jako jeden z urzędowych, przekazany zostanie do innych gmin brazylijskich, w których podobnie jak w Aurea znaczący odsetek mieszkańców stanowią potomkowie polskich emigrantów.


jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału