Turyści okrzyknęli to miejsce drugim Zakopanem. Jesienią jest tu pięknie, a w dodatku nie ma tłumów

g.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Lila2501 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)


Czy warto jechać w góry w październiku? Zakładając, iż dopiszą nam warunki pogodowe, miesiąc ten jest idealny na wypad na południe Polski. Warto jednak poświęcić chwilę na wybór konkretnego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje miejscowość, która w pierwszym momencie może nie kojarzyć się z górami.
Zakopane nie bez powodu jest uznawane za stolicę Tatr, ale ta popularność ma niestety swoje wady. Jedną z nich są tłumy turystów niezależnie od pory roku. Warto zatem rozważyć kierunki mniej popularne, a równie urokliwe. Jeden z nich to Żywiec w województwie śląskim, to miasto ma więcej do zaoferowania.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


W jakim regionie leży Żywiec? To idealne miejsce, aby odpocząć w polskich górach
Pierwsze wzmianki o tej Żywcu pochodzą z 1308 roku, choć niektórzy twierdzą, iż jego początki sięgają starożytności i są związane z Celtami, którzy zasiedlili wzgórze Grojec. Żywiec leży w Kotlinie Żywieckiej, nad Jeziorem Żywieckim. Przy tym akwenie znajduje się kilka strzeżonych kąpielisk, które zapewnią nam ochłodę w cieplejsze miesiące, a przy okazji pozwolą wyszaleć się podczas uprawiania sportów wodnych. Choć jesienią z nich nie skorzystamy, to wciąż będą cieszyć oko. W pobliżu znajdują się trzy pasma górskie: Beskid Mały, Średni Śląski i Żywiecki. Dzięki temu Żywiec jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich miłośników górskich wędrówek. Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca, Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu i Szlak im. Żywieckich Habsburgów to świetne propozycje na aktywne spędzenie czasu. jeżeli chodzi zaś o konkretne szczyty, warto w swoich planach uwzględnić górę Żar, należącą do Beskidu Małego. Wejdziemy tu asfaltową drogą, dwoma szlakami turystycznymi lub wjedziemy kolejką. Na miejscu podziwianie widoków ułatwi luneta widokowa, a punkty gastronomiczne pomogą zregenerować siły. Mimo to powinniśmy pamiętać, iż Żywiec to nie tylko przyroda.


Z czego znany jest Żywiec? Atrakcje, które zachwycą dużych i małych nie tylko jesienią
Jedną z największych atrakcji Żywca jest Stary Zamek i Nowy Zamek, zwany Pałacem Habsburgów. Razem wchodzą w skład zespołu zamkowo-parkowego w Żywcu. W Starym Zamku mieści się również w tej chwili Muzeum Miejskie. Przy posiadłości znajdziemy Park Habsburgów założony w XVIII wieku, gdzie niektóre drzewa mają choćby po kilkaset lat. Miejsce to powinno zainteresować rodziny z dziećmi, ponieważ na terenie parku utworzono mini zoo i skate park. Ponadto na parterze Starego Zamku i w Parku Habsburgów znajduje się park miniatur "Od Komorowskich do Habsburgów", przybliżający historię tego miejsca. Nie możemy oczywiście też pominąć Muzeum Browaru Żywiec. W końcu żywiecki browar odebrał istotną rolę w historii miasta, a związek ten zaczął się w 1856 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału