choćby wyretuszowane pocztówki z wakacji nie mogą równać się z żywym pięknem tanzańskiego ekosystemu. Nieskazitelnie czyste plaże Oceanu Indyjskiego, przyozdobione gdzieniegdzie pokaźnymi palmami, wycieczki szlakiem dzikich zwierząt w Parku Narodowym Mikumi i bazary wypełnione zapachem świeżo mielonej kawy przyciągają turystów jak magnes. Tylko w 2024 roku na Zanzibarze pojawiło się 736 755 zagranicznych przyjezdnych, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi wzrost o ponad 15,5 proc. Eksperci OCGS (The Office of the Chief Government Statistician) przewidują jednak, iż tegoroczny sezon może pobić kolejny rekord. Tanzania przeżywa wielkie turystyczne "wow" i dziś już nie można z tym dyskutować - zgodnie z raportem Banku Tanzanii, turystyka stała się dla kraju cenniejsza niż złoto.
REKLAMA
Zobacz wideo Budowa domów Natural Park na Zanzibarze
Wakacje w Tanzanii żyłą złota dla kraju. Turystyka stała się największym źródłem dochodu
To już oficjalne. Turystyka stała się największym źródłem dochodu wymiany walut w Tanzanii, wyprzedzając tym samym złoto. Zgodnie z najświeższym raportem Banku Tanzanii, przychody z tego sektora wyniosły 3,92 miliona dolarów, licząc okres od maja 2024 do maja 2025. To o 300 tysięcy dolarów więcej niż w roku poprzednim i prawie 100 tysięcy więcej niż w przypadku złota. Wzrost ten stanowi ponad połowę (55,1 proc.) wszystkich dochodów związanych z usługami.
Zainteresowanie podróżami do kraju jest ogromne. W przeciągu ostatniego roku w Tanzanii pojawiło się 2 170 360 międzynarodowych turystów (w sezonie 2024 było ich 1 961 870). Zdaniem analityków nie jest to kwestia przypadku. Zasługę przepisują licznym kampaniom promocyjnym oraz reformom sektorowym, które prawdopodobnie wzmocniły światową rozpoznawalność i atrakcyjność kraju na arenie międzynarodowej. W ramach strategicznego posunięcia, mającego na celu wsparcie branży turystycznej, Bank Tanzanii wprowadził ukierunkowane zmiany w polityce.
Wymiana walut w Tanzanii na nowym poziomie. Firmy turystyczne nazywają to kamieniem milowym
8 lipca 2025 Bank Tanzanii przyznał firmom turystycznym w kraju zwolnienie z wybranych przepisów dewizowych, dzięki czemu zyskały one większą elastyczność w zarządzaniu transakcjami międzynarodowymi. Co to w praktyce oznacza? Od tej pory mogą posługiwać się obcą walutą w dwóch przypadkach: w celu opłacenia usług w imieniu turystów niebędących rezydentami oraz przy zakupie specjalistycznych pojazdów turystycznych od krajowych dostawców.
Jak możemy się domyślać, liderzy branży turystycznej przyjęli te regulacje z ogromnym entuzjazmem. Nowa polityka stanowi przykład niuansowego podejścia do równoważenia regulacji monetarnych z praktycznymi potrzebami branży turystycznej, a zmiany przepisów mogą w znacznym stopniu podkreślić przewagę konkurencyjną Tanzanii na globalnym rynku turystycznym.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.