Zwykle jednym z pierwszych zakupów po nabyciu działki jest tunel foliowy, który zwiększa możliwości uprawy, przyspiesza rozwój roślin, a oprócz tego wydłuża sezon wegetacyjny o kilka, a czasem choćby o kilkanaście tygodni. Warto więc zastanowić się nad swoimi potrzebami, zweryfikować to z dostępną powierzchnią w ogrodzie, a następnie wybrać najbardziej odpowiednią konstrukcję. Jak rozpocząć uprawę warzyw i innych roślin w tunelu foliowym?
Jaki tunel foliowy wybrać? najważniejsze parametry konstrukcji oraz materiału pokryciowego
Głównym atrybutem, na który zwraca się uwagę przy zakupie tunelu foliowego jest rozmiar (długość, szerokość). Im większy, tym lepiej, gdyż pozwala na uprawę większej liczby roślin i uzyskiwanie wyższych plonów. W dodatku duże tunele foliowe są mniej narażone na kaprysy pogody: wolniej nagrzewają się, ale za to dłużej trzymają temperaturę. To istotne m.in. w czasie wiosennych przymrozków. Oczywiście rozmiar należy dopasować do dostępnej przestrzeni, zwłaszcza w małych ogrodach miejskich i w ROD, gdzie każdy m2 jest na wagę złota. Pod produkcję rozsady (sadzonek) można postawić na niewielką konstrukcję, np. 3-4 m2. W przypadku, gdy chce się uprawiać warzywa i chociaż częściowo pokryć zapotrzebowanie żywieniowe na nie, zaleca się wybierać konstrukcje o powierzchni min. 6-8 m2. Wysokość ma znaczenie, gdyż wpływa na komfort wykonywania prac pielęgnacyjnych oraz stabilność temperatury.
Kolejny należy zastanowić się, jaki materiał pokryciowy wybrać. Do wyboru są m.in. tunele z konstrukcji stalowych, aluminiowych PE czy PCV. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Stal jest wytrzymała, ale ciężka i koroduje, wymaga konserwacji. Aluminium jest lekkie i estetyczne, ale cena jest wyższa. Z tworzyw sztucznych często wykorzystuje się PCV. Takie konstrukcje są solidne, lekkie i łatwe do czyszczenia. Przy wyborze folii zwraca się uwagę na oznaczenia: UV2, UV4, UV6. Oznaczają ile sezonów (teoretycznie) wytrzyma folia. Jeden rok traktuje się jako...dwa sezony, tj. wiosenny i jesienny. Ogólnie zaleca się wybierać materiał o gramaturze przynajmniej 140 g/m2. Najbardziej wytrzymałe są folie wzmacniane siatką polipropylenową. Więcej można dowiedzieć się w artykule: Jaką folię do tunelu ogrodniczego wybrać?
Przygotowanie ziemi pod tunel foliowy
Tunel foliowy zakłada się w miejscu słonecznym i - o ile to możliwe – osłoniętym od wiatru. W zacisznym stanowisku trwałość folii jest dłuższa. Jednakże zanim rozłoży się konstrukcję należy starannie przygotować podłoże. Najlepiej zastosować naturalny obornik już jesienią, w roku poprzedzającym zakup lub przenoszenie tunelu. Uśredniona dawka na przeciętnych podłożach to ok. 3 kg/m2. Nawóz przekopuje się z ziemią, np. przy użyciu glebogryzarki lub szpadla. jeżeli nawożenie organiczne wykonuje się wiosną, należy odczekać przynajmniej kilka tygodni do siewu lub sadzenia roślin. Podłoże powinno być oczyszczone z chwastów i odpadów. Wiosną zaleca się wykonać jeszcze jeden przejazd glebogryzarką, a następnie obszar uprawy wyrównać grabiami. W ten sposób spulchnia się teren, ale również zwalcza część szkodników glebowych, np. pędraków i drutowców. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanie podłoża ogrodowego (np. 30l/m2) z zakupionym, żyznym podłożem.
Montaż tunelu foliowego – jak złożyć konstrukcję i naciągnąć folię?
Po zakupie tunelu foliowego należy rozpakować produkt i sprawdzić, czy nie brakuje żadnego elementu. Rurki składa się według numeracji i kolejności podanej w instrukcji montażowej. Powstają „łuki”, które następnie należy połączyć dzięki śrub i rurek poprzecznych. Następnie trzeba szczepić ze sobą elementy tworzące stelaże. Ostatnim krokiem jest połączenie stelaży z „łukiem”. Dokładny sposób montażu zależy od modelu, jednakże to praca, która jest łatwa i intuicyjna. Nie wymaga szczególnych umiejętności majsterkowania.
Na końcu na ustabilizowaną konstrukcję naciąga się folię. Pracę zaleca powinny wykonywać dwie osoby, zwłaszcza w przypadku dużego i wysokiego tunelu. Folię tunelową zwykle przytwierdza się do rurek dzięki rzepów bądź klipsów. Rozkłada się ją równomiernie, w taki sposób, aby była dobrze naciągnięta. Nadmiar materiału znajdujący się u podstawy tunelu przysypuje się folią bądź przygniata ciężkim materiałem, np. kamieniami lub kostką brukową.
Pierwsze warzywa w tunelu foliowym – co siać i sadzić?
Tunel najczęściej wykorzystuje się do uprawy nowalijek oraz warzyw ciepłolubnych. Można przyjąć, iż rośliny wysiewa się lub sadzi 2-3 tygodnie wcześniej niż w gruncie. Dlatego nowalijki często wysiewa się już na przedwiośniu. Natomiast pomidora czy paprykę zaleca się sadzić (metoda produkcji rozsady) na początku maja. Z kolei w kwietniu można siać wiele innych gatunków, np. buraka ćwikłowego, mizunę, rukolę, endywię i wczesne odmiany kalarepy.
Dodatkowo tunel foliowy można wykorzystać do produkcji sadzonek ozdobnych roślin jednorocznych, bylin i ziół. Dzięki zwiększonej temperaturze i wilgotności powietrza kiełkowanie, a później wzrost roślin przebiega szybciej.
fot.: ogrodosfera.pl, pixabay.com
#landing-content-2#