Tu zobaczysz buty Wandy Rutkiewicz. Niezwykła wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

strefamiast.pl 5 dni temu
Zdjęcie: W Centrum Historii Zajezdnia można oglądać wystawę o wrocławskim himalaizmie


Uprząż z pasów bezpieczeństwa, okulary spawalnicze do wspinaczki, kurtka puchowa uszyta przez kolegę, raki czy czekan wykute na kowadle w państwowej fabryce, na przekór komunistycznemu systemowi, przezwyciężając problemy finansowe i przekraczając granice, polscy himalaiści pokazali niezwykły hart ducha i determinację, aby zrealizować swoje marzenia o wolności. „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” to scenograficzna opowieść o ludziach, którzy kochali wolność i odnaleźli ją w najwyższych górach.

Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka, Bogdan Jankowski, Andrzej Zawada, Janusz Fereński, Aleksander Lwow - to ikony polskiego himalaizmu. A łączy ich to, iż przewinęli się przez Wrocław albo tu zaczynali swoje kariery wspinaczkowe, albo tutaj poznali góry i zafascynowali się wspinaczką. Na otwartej właśnie w Centrum Historii Zajezdnia wystawie „Freedom Climbers - Wrocławianie w Górach Wysokich” można zobaczyć, jak oni się w stolicy Dolnego Śląska spotkali.

Aleksander Lwow (po prawej) zdobył 4 ośmiotysięczniki

– Myślę, iż to jest wystawa dla tych, którzy chcą zrozumieć Wrocław, bo ważnym elementem tożsamości tego miasta jest też himalaizm, wspinaczka i osiągnięcia związanych z z Wrocławiem himalaistów – mówi Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii Zajezdnia i kurator wystawy.

Buty Krzysztofa Wielickiego ( z lewej ) i Wandy Rutkiewicz w takim sprzęcie najwyższe szczyty świata zdobywali wielcy polscy himalaiści

Wystawa przenosi zwiedzającego w groźny świat gór najwyższych. Można wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami używanymi na wyprawach wysokogórskich, zobaczyć sprzęt wspinaczkowy Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych nagrań rozmów z wspinaczami podczas akcji wysokogórskich oraz podziwiać niepublikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Bogdana Jankowskiego.

– Nie powstałaby, gdyby nie wielu darczyńców i instytucji, które otworzyły nam swoje zbiory, przede wszystkim synowie Bogdana Jankowskiego, którzy udostępnili całe archiwum fotografii, nagrań i pamiątek po ojcu. Bardzo pomógł także Krzysztof Wielicki, który wiele eksponatów na tę wystawę wypożyczył – mówi Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

„Freedom Climbers - Wrocławianie w Górach Wysokich” można zobaczyć w Centrum Historii do 1 czerwca 2025. Do końca grudnia 2024 roku wstęp jest bezpłatny.

Idź do oryginalnego materiału